Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени.
Ето и думите на съставителите на книгата: "Това издание може да предизвика парадоксалното усещане, че един научен сборник звучи на места интимно, дори уединено. Аналитичните наблюдения понякога преливат в мемоарни впечатления, а назоваването на литературноисторическия главен герой често е с малкото му име - Ивайло. Защо прекият човешки изказ и щедро споделените чувства не затъмняват научното знание и проникновеното разбиране? Казано накратко, това се дължи на една специфична традиция, според която в поезията понякога се появяват интимни лирици, поети на сърцето, които ненадейно стават близки на читатели от различни поколения със стиховете си, превръщащи се в съкровени вътрешни монолози на всеки човек. Към тях дори критиците и изследователите не рядко се обръщат по малко име. Най-известният случай в българската литература е Димчо Дебелянов, когото мнозина назовават просто Димчо - знак за надисторична интимна близост с поета, за неусетно преливане между читателска и човешка обич. Подобен ефект, макар и в други времена и в други мащаби, се състоява около присъствието на Ивайло Иванов - обичан лирик, един автентичен поет, който в своята доброта и несрета, в крайната си отдаденост на творчеството и осененост от словото, заживява в паметта и думите с малкото си име - Ивайло. Поет за уединение и споделяне."
Повече за книгата чуйте от д-р Гергина Кръстева, участвала в конференцията и в сборника.
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg