Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На разходка с Херакъл или експеримeнтална археология за деца

Деца общуват с древността в Националния археологически музей. На „разходка” из Античния свят, под вещото ръководство на гл.ас. д-р Красимира Карадимитрова
Снимка: НАИМ при БАН

Кога и как са започнали първите Олимпийски игри в древността? Какви Александрови Олимпийски игри са провеждани в Бероя в чест на Александър Велики при управлението на Гордиан III ( 238-244 г.)? А как е изглеждал златният медальон, изпълнявал функцията на победен дар? В НАИМ при БАН намираме отговор на тези и на още много други въпроси. Любопитен нагледен материал „овеществява” това наше символично пътуване в Античния свят, благодарение на Международната изложба „Непреходен отпечатък в историята”. Ако й отделяме повече внимание, то е защото рядко имаме подобна възможност, без да обикаляме гръцките музеи, да видим само с едно посещение удивителни находки. Тези, за които споменаваме сега, са от  тематичния раздел „Олимпийският идеал”. Какво си спомнят възрастните посетители от уроците по история, останали назад - в детските години? А как най-младото поколение тълкува понятието „олимпийски идеал”? Остаряло ли е във времето? Как се съизмерва с днешните Олимпиади?
Повече от 800 деца от 4-ти и 5 клас на единадесет столични училища се включват в образователната програма на Националния Археологически институт с музей при БАН. Освен каталога за големи, изложбата е придружена от специално издание за малчугани, наречено „Ценностите на Олимпийските  игри”. Приятно е да правиш разходки из Античния свят и да те „води” Херакъл, юначният атлет, прочут със своите подвизи. Как на съвременен език се „превеждат” представите на древните елини за чест, достойнство, хармония, воля за победа, упоритост,  постоянство? Докато „обикалят” из стадиони и светилища, малките може би бъдещи изследователи, „попадат” на находки, които трябва да реставрират, като истински археолози. Експерименталната археология за деца не е първа инициатива на екипа от музея. Още подробности може да научим от разказа на гл. ас. д-р Красимира Карадимитрова и на децата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20