Близо две хиляди души участваха в протеста пред Съдебната палата в Пловдив, където в 10 часа започна делото за карловската Куршум джамия по иска на мюсюлманското вероизповедание.
Охраната на съда беше подсилена с жандармеристи. Булевард "6-и септември" остана затворен за повече от два часа. Първи за протеста пристигнаха жители на Карлово. Те мотивираха присъствието си така:
Не можем да позволяваме, когато сме суверенна държава, член на Европейския съюз и на НАТО, да позволяваме на някои мераци на Главно мюфтийство, благодарение на едно недоразумение, което се нарича Закон за имотите на българските религиозни общности, и според мен това е една проява на неоосманизма, която се мъчат да прокарат сегашните турски политици в България. Всичко това има някаква първопричина, за да стигнем до тук. Защото доста години ни караха да забравяме, че сме българи. Има една сентенция - можехме да летим, а ни караха да пълзим.
Към протеста се присъедини и група активисти на ВМРО, които пред турското консулство в Пловдив се опитаха да връчат протестна декларация срещу генералния консул Шенер Джебеджи. Поводът е негово писмо до Общинския съвет на Карлово, в което дипломатът призовава местния парламент да оттегли своя декларация от януари, която е в памет на хилядите жертви на Илинденско-Преображенското въстание и на Балканските войни и в нея се отправя призив към турската страна за извинение.
В митинга се включиха и жители на Пловдив, както и футболни фенове от цялата страна.
Протестът пред сградата на съда започна с химна на България. Бяха развети много знамена и плакати с надпис "Няма да позволим, Апостоле!". Чуваха се скандирания "Долу ДПС, само за България". Чуваха се гърмежи на бомбички, бяха хвърлени и няколко димки.
В началото на митинга председателят на Сдружението на българските футболни фенове Елена Ваташка каза, че са тук въпреки различията си, обединени от любовта към България:
Защо сдружението на феновете стана обединително звено? Защото ние можем да сме различни, може понякога да имаме конфликти и вражди, но когато България е в опасност, всички сме заедно тук и ще я защитим.
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов заяви, че се надява на справедливо решение на съда, тъй като по думите му Куршум джамия е публична общинска собственост и паметник на културата:
Вярвам на справедливо решение на Пловдивския апелативен съд, защото и правните аргументи, и историческата справедливост е на наша страна. Успешното решение ще помогне на всички български градове и общини, които се борят за тази справедлива кауза.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg