Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културният туризъм и културните атракции. Къде е музеят?

Белоградчишки скали
Снимка: БГНЕС

От 1 януари 2007 г. Република България е пълноправен член на Европейския съюз. След много сътресения, промени, актуализации, намерения и реформи, реализираните проекти в областта на туризма постигнаха ли голямата цел – да представим пред Европа и света красивите кътчета на България по най-атрактивен начин и да позволим на любопитния чужденец да се порадва на стотиците природни забележителности и културни обекти? Можем ли да твърдим днес, осем години след приемането на страната ни за пълноправна членка на Обединена Европа, че предлагаме културни атракции, които ще се помнят дълго след туристическата обиколка на природни паркове и археологически обекти? Къде се е спотаил музеят в тази безкрайна върволица от намерения, събития, културни паметници и великолепни златни и сребърни съкровища и произведения на изкуството, които българската земя е опазвала век след век?
На тези въпроси търсим отговор с нашите събеседници – Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма и Димитър Канариев, председател на Управителния съвет на Национална асоциация „Българско Черноморие”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40