Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо и как да се лекуваме със смях?

БНР Новини
Актьорът Николай Николаев (проф. Коко от „Клиниката по смехотерапия”) и Светла Милчева.

Смехотерапията е позната от най-стари времена. Древните китайски манускрипти разказват за храмове, в които хората не само се молели, но и се смеели, за да се избавят от болестите си. И в древен Рим лечението чрез смях било познато. Зигмунд Фройд дава определието „Смехът е най-добрият възстановител на здравето”.
За ползата от смеха в най-практичния му смисъл – като лечебно средство ще говорим в следващите минути. Ще стане дума за физиологичното действие на смеха и за смехотерапията като метод за подпомагане основното медицинско лечение на много видове болести.

Смехотерапията е позната от най-стари времена. Древните китайски манускрипти разказват за храмове, в които хората не само се молели, но и се смеели, за да се избавят от болестите си. И в древен Рим лечението чрез смях било познато. Зигмунд Фройд в по-ново време дава определението „Смехът е най-добрият възстановител на здравето”.
Професията медицински клоун се появява най-напред в САЩ през 80-те години на миналия век. През 90-те лечението с помощта на медицинска клоунада вече е познато в Германия, Франция, Швеция, а в Израел има вече 4 големи клиники, където лекари се обучават като допълнителна специалност да лекуват чрез смях.
У нас от 2008 година в Детската клиника на Института „Пирогов” имаме Клиника по смехотерапия. За нея и за начините за лечение чрез смях разговаряме с проф. Росен Дребов, началник на Детската клиника в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” и актьорът Николай Николаев, проф. Коко, от „Клиниката по смехотерапия” в „Нашият ден – практично”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45