Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посоки, които ще ни заредят с духовна енергия

БНР Новини
На 70 км от София се намира уникалният с историята си Чекотински манастир „Св. Архангел Михаил”.
Снимка: БГНЕС

Предлагаме ви любопитна предвеликденска „обиколка” с различни, интересни и характерни посоки и обичаи по света. Разбира се, започваме с българските маршрути:
• Какво знаем за Килифаревския манастир? Къде се намира тази свята обител с богата културно-историческа памет?
• Доста се говори за софийската Мала Света гора. А колко са храмовете и манастирите в община Драгоман? Защо в някои селища жителите наричат себе си Светогорци? – Напоследък българите избират да посрещнат празниците извън дома. Колоните автобуси и коли бързат да преминат българо-сръбската граница, за да продължат нататък по различни европейски маршрути. Става така, че обикновено виждаме по-далечните обекти, а по-близките, също толкова интересни, все отлагаме за някой друг път. Може да го направим сега. Отделете си време за община Драгоман.
• В петък преди Великден не се работи. Но е времето за месене на Великденски хляб, един от символите на вярата. Колко вида специални хлебчета се приготвяли за този ден, според българската традиция?
• Кой в Полша е имал право да боядисва яйца? Какво се случва с всеки неканен гост, попаднал не на място по време на ритуала? – Запознайте се с етнографските региони и с начините им за украса на великденските яйца. А какво представлява постният жур? – Дори да не пътувате, нищо не пречи да си омесите великденски кекс, полският вариант на козунака. За това кулинарно пътешествие ще ви помогнем и с рецепта.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

публикувано на 28.08.24 в 17:27
Крави във Вадуц

В Лихтенщайн сградите над 5 етажа са забранени

Коне и крави в центъра на столицата Мучене на крави и тропот на копита чуват под прозорците си столичаните на Лихтенщайн, жителите на Вадуц. И изобщо не им се вижда чудно, че ферма и училище по езда са се разположили в подножието на двореца, където в 114 стаи живеят принц Ханс-Адам ІІ престолонаследникът Алоис І. Зад гърбовете на кравите..

публикувано на 27.08.24 в 16:35
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00

Високите атмосферни и водни температури променят живота в Черно море

"Наистина температурите, които наблюдаваме, както на атмосферата, така и на водата, са екстремални през последните години и близки до тропичните. Не е нормално, като проследим през последните години, че организмите са се адаптирали при други условия, това е един вид стрес, който предизвиква физиологични смущения и нерядко смърт при организми,..

публикувано на 26.08.24 в 15:35

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30