Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Амадеус – обичан от боговете

За главно действащо лице си избрах Антонио Салиери, защото той  е бил единственият, разбрал гения на Моцарт. През погледа на Салиери тази божествена дарба е била присъдена от един несправедлив бог на един арогантен и предразположен към цинизъм човек. Филмът е плод на фантазия, която обаче се основава на действителността.

Този цитат е от интервю на Питър Шафър дадено през 1985 година, когато филмът на Милош Форман по неговия сценарий обира почти всички „Оскари”. И до сега много хора подреждат „Амадеус” между стоте най-велики филми на всички времена. Но Питър Шафър пише „Амадеус” отначало като театрална пиеса. Това е изключително добра пиеса и навсякъде по света тя има своите незабравими срещи с публиката. За България това е постановката на Младежкия театър от 1985, в която Николай Бинев изигра една от най-големите си роли.

Това е записът, който ви предлагаме по програма „Христо Ботев”.
Режисьор и автор на адаптацията е Гертруда Луканова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългите спомени за краткия миг" – проф. Кирил Божков на 60!

Музей-галерия "Анел" представя юбилейна изложба живопис  "Дългите спомени за краткия миг"  на проф. Кирил Божков "Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Винаги съм се прекланял и възхищавал на "старите майстори", но и винаги съм..

публикувано на 10.06.24 в 18:25

Поглед "Отблизо" към съвременната българска поезия

Вече е факт първото издание на фестивала "Отблизо" на съвременна българска поезия във Велико Търново. На сцената при Художествената галерия "Борис Денев" два дни около двадесет поети, издатели, литературни критици и журналисти представяха и бяха представени, споделяха свои стихотворения, разговаряха, обсъждаха или просто се радваха спонтанно на това,..

публикувано на 10.06.24 в 16:35

Пламен Димов и средата, която си правим сами

"Хага" е от театралните постановки, в които актьорската игра носи наслада за сетивата. Едно истинско пиршество. Пиршество на актьорската игра, но с ясно заявена позиция. Потвърждава го и "Икар"-ът, който спектакълът получи през тази 2024-та година. Ще кажете, предаването, в което става дума за "Хага", е за кино, защо се говори за театър? Ами те..

публикувано на 10.06.24 в 15:20

Комар и вирус в разказите на Иван Димитров

Иван Димитров пише разкази, стихотворения, пиеси и романи. След книгата му с кратки разкази "Силата на думите" в новата "Разкази от пандемията, или как се сприятелих с един комар" той е постигнал свърхкраткост – има и разкази от един ред.  Писани по време на Covid пандемията, те ни срещат отново със запазената марка на Иван-Димитрвото писане –..

публикувано на 10.06.24 в 13:25
Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев

Космополитният посланик на сближението

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси. Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от..

публикувано на 10.06.24 в 10:15