Големите хора никога не се забавляват. Имат само купища неприятни работи и глупави дрехи, и мазоли, и данък общ доход.
Така твърди Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче. Затова, ако не ви се плаща данък общ доход, не го плащайте. Ако ви се иска да ходите заднешком, ходете заднешком.
Не живеем ли в свободна страна?
Единственото, на което смея да се надявам - пише Линдгрен преди смъртта си през 2002 г., – е, че съм допринесла, макар и съвсем малко, моите малки читатели да станат по-човечни, отговорни и свободомислещи.
Според мен Астрид Линдгрен е постигнала целта си и нещо повече – поколения малки читатели, които вече се станали големи хора, остават белязани завинаги от срещата си с „Пипи дългото чорапче”. Мисля, че се научават да бъдат „нещотърсачи”.
„Пипи Дългото Чорапче“ е първата публикувана книга на Астрид Линдгрен. Историята е измислена през 1941 г. и е разказана за пръв път на седемгодишната й дъщеря Карин. През 1944 година Астрид Линдгрен изпраща ръкописа на издателство „Бониер“, но те го отхвърлят. Издателство „Рабен&Сьогрен“ го приемат и през 1945 г. излиза първата книга за „Пипи Дългото Чорапче“ с оригиналните илюстрации на Ингрид Ванг Нюман, които стават на по-малко популярни от литературния текст.
С „Пипи Дългото чорапче” започва панорамата на Астрид Линдгрен, която Радиотеатърът за деца ще излъчи извънредно през празничните дни по програма „Христо Ботев”. Преводът е на Вера Ганчева, драматизацията на Теодора Ганчева, а постановката е от 1988 година и е на Ребека Арсениева.
Слушайте детските романи на Астрид Линдгрен заедно с децата си от първи до шести май в осем часа сутринта.
Астрид Линдгрен е публикувала повече от сто книги, преведени на осемдесет и пет езика и издадени в сто и тридесет милиона екземпляра в целия свят.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg