Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Привидно малките неща, които правят големия туризъм

БНР Новини
Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.
Снимка: Боян Петров

• Когато кажете „ветрушка”, рискувате първо да ви попитат: „Това какво е?”
Ветрушките са малки соколи, на латински Falco naumanni. Носят името на немски учен Йохан Андреас Науман, живял през ХVIII – XIX век. Населяват почти цял свят, без Антарктида. Всъщност, някога се срещали в изобилие. В наше време са птици в риск, включени в Червената книга на застрашените видове…
Когато човек за първи път види излюпена малка пухкава топка, трудно ще си представи, че тя се превръща в красива белошипа ветрушка. В България се налага първо да си внасяме ветрушки, като се полагат големи усилия птицата отново да стане хармонична част от нашата природа. С нелеката задача се е заел екипът на Спасителен център – Зелени Балкани, Стара Загора. Вече има излюпени малки, които след двадесетия ден биват опръстенявани и пуснати свободно в природата, в землището на Свиленградски регион. Ще проследим във времето докъде води пътеката на ветрушките, какво се случва по пътя – на хората и на птиците… Но, първо ще започнем с опръстеняването. Казват, че ветрушките били доста гласовити. Е, ще чуем и ще разберем дали е така, докато Гради Градев, ръководител на проекта, и Йорданка Василева извършват опръстеняване на птиците, за да може после да бъде наблюдаван маршрутът на птиците…





• Лесно ли е да поканиш някого: „Ела с мен в пещерата”! Ако човек е спелеолог по душа, посветил е живота си в спускане и катерене из българските и световните пещери, има доста натрупани истории. А те един ден се превръщат в книга. Своят „подземен бележник” за нас разгръща пещернякът Алексей Жалов. А ние още отсега пожелаваме четивото скоро да има продължение…





• Доколко познаваме България? – Къде се намира пещерата „Водна”? Първи жокер: оглеждайте се из поречието на Дунавския лимес, малко по-навътре от бреговете на Голямата река. Във водосбора на русенско Дунав не е самотен. Има и други, по-малки реки, като Черни Лом… Пещерата „Водна” е пълна със загадки, истории и старинни надписи… Ако не си падате по екстремните изживявания, какъвто е пътят до пещерата, то може да разгледате добре подредената експозиция в читалището на село Табачка. За необичайните срещи с времето, които искрено ще ни изненадат и ще променят отношението ни към привидно малките неща, разказва директорът на Историческия музей в Русе Николай Ненов.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30
Д-р Валери Цеков

От иновациите в медицината до изкуствения интелект

Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..

публикувано на 29.10.24 в 17:10
Честване по случай Деня на бесарабските българи в градската градина гр. Одеса, Украйна.

Бесарабските българи в България днес

"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..

публикувано на 29.10.24 в 14:37

Антинобеловите награди – когато науката се смее

Наградите "Иг-Нобел" за 34-ти пореден път отличиха най-куриозните и смешни изобретения в света на науката.  Какво научаваме, когато науката се смее? За Антинобеловите награди в "Науката не спи" разказва  Никола Кереков . Едно от големите условия да се класираш за тази награда е изследването ти да има абсолютно легитимна публикация в признато..

публикувано на 29.10.24 в 12:49