Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лято: романтика, срещи с историята, а защо не и време за чаша чай с кедрови ядки?!

БНР Новини
Пиратския кораб в Генуа
Снимка: Личен архив на сем. Хаджиеви

Къде да прекараме шепата отпускарски дни, за които толкова копнеем? – Уж познаваме България, но ако, например, ни питат кой е родолюбецът, допринесъл днес да има музей на Васил Левски в Карлово, вероятно малцина ще отговорят.
А къде ли се намира Омайната градина, в която грижливи ръце засаждат редки билки? Освен ухание, те носят радост за очите и целебен дар.
Градината е в Родопите, недалеч от границата. Селата наоколо – и те с омайваща хубост. Има такива кътчета у нас, оцелели по чудо, като миниатюрен модел на рая. Носят странни за днешното ухо имена: Гудевица, Гоздевица… В тях са скрити много предания за съдбата на родопчаните от едни далечни, сякаш небивали времена. Онези епохи отдавна ги няма. Историите са останали. Струва си да чуем лично от местните хора този съхранен, обобщаващ урок по география, ботаника, фолклор, родинознание.
И по широкия свят има интересни места. Дълго време за траките не се говореше като за мореплаватели. Оказа се, че даже още по-древните хора, обитавали нашите земи, умеели да се ориентират по звездите. Познавали сухоземните и водни пътища. Стигали далеч. Корабите тръгвали оттук, натоварени с плодове, мед, вино, скъпи кожи… Връщали се с маслини, зехтин, редки украси…
Странно ли е да прекараш днес ваканцията си на кораб?! – Отпуската на круиз става все по-предпочитана от съвременния българин. Круизната култура е нещо много любопитно. Има си дрес-код, тоест изискване към облеклото за различни случаи. Поводи по време на круиза – колкото искаш. Концерти, театрални програми, тематични вечери с традиционна кухня на една или друга страна по крайбрежието.
Средиземноморието е низ от обичаи, гледки, нрави. Семейство Ваня и Иван Хаджиеви могат увлекателно да ви разказват с часове за своите приключения: как се променя вкусът на чая, ако в него има кедрови ядки, но пък това е характерната напитка в Сиди Бу Саид. И се редят: Тунис, Испания, Италия…
Като всеки град, Рим също има много лица. Един е в центъра, друг – откъм морските посоки и кварталите на емигрантите.
Круизът предлага страхотни съчетания: само преди час си имал елегантен урок по танци, после – стъпвайки на континенталната суша, виждаш монументални катедрали. Или пък редуваш романтични концерти и гледки на изящен интериор, където дори роялът е прозрачен… с последващата типична гълчава на някой африкански пазар.
Ако потърсиш уединение при слизане на сушата в Палермо, може да попаднеш в необичайна „гора”, израсла от въздушните корени на огромен фикус…
Атракцион или част от морските битки в миналото е пиратският кораб, превърнат днес в любимо място за снимки на туристите?! - Качете се на круизен кораб и ще си отговорите сами! Преди това, послушайте разказа на Ваня и Иван Хаджиеви. Ще ви помогне да се настроите за необикновени преживелици. Ще се почувствате като опитни морски вълци! И ще си пожелаете еди-колко си фута вода под кила. Впрочем, знае ли човек доколко са в сила някогашните морски поговорки?! – Сега и корабите са други: този на който са пътували нашите любезни разказвачи, е висок цели …16 етажа, същински плаващ небостъргач.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05