Платната са от фондовете на Националната художествена галерия и част от тях не са показвани досега.
Целта на изложбата е да представи една от възможните гледни точки към съвременната живопис от фонда на галерията, обясни заместник-директорът на Националната художествена галерия Николай Ущавалийски, който е и един от кураторите на проекта. Един музей е една много сложна структура и изложбите показват само една много малка част от това, което остава невидимо, обясни той.
Времето на създаване на тези произведения – 70-те и 80-те години на миналия век - е интересен, сложен и противоречив период от развитието на българското изкуство, който наред с всичко останало е пресечна точка на разнопосочни търсения, на преплитане на различни, често противоречиви творчески концепции и поколения, каза още той. За някои като Найден Петков, Георги Баев, Генко Генков и Светлин Русев това е време на творческа зрялост и те вече са утвърдени имена в нашето изкуство. За други - като Петър Дочев, Атанас Яранов, Иван Вукадинов, Димитър Казаков-Нерон и Петър Дочев, това са години на утвърждаване на постигнатите позиции и успехи и те развиват във вече установени вътрешни рамки своите стилистични предпочитания. За трети - като Димитър Буюклийски и Надежда Кутева – това е време на утвърждаване и на търсене на собствен глас в изкуството, подчерта Ущавалийски.
Чуйте какво каза още Николай Ущавалийски за произведенията и за значимостта на експозицията.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg