Подземието на най-големия храм на Балканите е било предназначено за гробница на високопоставени духовни лица, но не е било използвано по предназначение. Сега там има много икони и други предмети свързани с християнството.
Идеята за създаване на Музей на християнското изкуство възниква още през 1963 година. През 1964 г. е направен ремонт на криптата, а музеят е открит през 1965 г. Колекцията в криптата наброява около 1500 произведения, а основната й част идва от Националния археологически институт с Музей при БАН. В момента експонатите в колекцията принадлежат на повече от десет институции от цялата страна.
Националният музей на християнското изкуство е едно от най-посещаваните места в София както от туристи, така и от официални гости. Всички официални делегации, които пристигат в България, начело с президенти и други висшестоящи политици, а също и известни културни дейци, посещават криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“.
За 50-годишнината са предвидени различни изложби – на най-забележителните представители на средновековното църковно изкуство, които в момента не се намират в криптата, както и на етиопско християнско изкуство. Предвидено е и изработване на сайт и на каталог на криптата.
Повече за историята и експонатите на музея и как ще бъде отбелязана годишнината, чуйте от репортажа на Ивайло Николов. Чуйте какво каза уредникът на музея - доцент Ралица Русева.
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg