Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците.
Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от него. Той просто иска да ви отвори вратата, за да можете да седнете като крал. Естествено, не е безплатно. За такава услуга се предвижда дребна сума в песо. Не е задължително да плащате. Но много аржентинци все още дават бакшиш. При излизане от таксито отварячът на врата е на своя пост. Не, не мислете, че същият човек е търчал след колата и ви чака на мястото на пристигане. Просто представителите на тази професия са навсякъде.
В бани, в тоалетни, не само у дома, ами и на обществени места вратите не се затварят. В смисъл, че нямат райбер или ключ. Тоест винаги има възможност някой несъзнателно да връхлети, докато си вършите работата. Е, в кафенетата и ресторантите вратите на тоалетните обикновено са заключват. Но трябва да вземете ключ от сервитьора и после да го върнете го обратно.
Друга особеност на аржентинците е, че не свалят обувките си щом се приберат в дома си. Често пъти настилката в апартаментите е от плочки или камък. Следователно почистването им не е никак трудно. Но аржентинците също така не се преобличат, когато се връщат от работа или от разходка. Със официалните дрехи могат да се излегнат на дивана пред телевизора.
Те смятат за съвсем нормално да вечерят в 22 часа или дори в полунощ. Абсолютно всеки ден, не само през уикенда.
И никой не се тревожи, че късната вечеря трупа излишни килограми. Навикът повелява около 17.00 часа да пият чай мате със сладки. И чак в 22.00 стомахът им е готов да поеме истинска храна.
У нас съседите веднага ще възмутят, ако след 22-23 часа чуят силни звуци. В Аржентина никой не обръща внимание на това. Местните жители вярват, че ако човек иска да заспи, той така или иначе ще го направи и силният шум няма да му попречи.
Съседите без притеснения могат да надуят музиката в 2 и 3 сутринта. И на никого не би хрумнало да се оплаче.
Точността не е отличителна черта за аржентинците. Ако са насрочили среща за 11.00, не само може да закъснеят, но и да не се появят изобщо. В най-добрия случай 5 минути преди срещата ще обявят, че се отлага. Но обикновено дори не си правят труда.
Разхождачът на кучета в Аржентина е специална професия. Едно лице извежда любимците на различни собственици едновременно. Веднъж или няколко пъти на ден. Често сътрудничеството между разхождащия и стопаните на животинките продължава с години, гради се доверие и той получава ключове от дома, за да ги взима.
Всеки аржентинец поне веднъж в живота си е посещавал психолог. А някои ходят с години, още от училищната скамейка. Като нация са много емоционални, всяка дреболия може да ги извади от равновесие. Дори ако любимият му футболен отбор загуби, аржентинецът си уговаря среща с психолог.
Гаучосите се водят подрастващи до 35-ата си година. До тази възраст те се смятат почти за тийнейджъри. Продължават да живеят за сметка на родителите си и да търсят себе си. По същата причина браковете се сключват късно като преди това двойката се среща няколко години, за да е сигурна в чувствата си. Но и местните пенсионери живеят пълноценно. След оттеглянето си мнозина започват да учат чужди езици, да танцуват или да пеят.
Друга особеност е, че аржентинците пътуват доста, но предимно в собствената си държава. Най-много да посетят съседни държави като Уругвай, Чили и Парагвай. Но пък в родината им наистина има от какво да се възхищават. Например ледникът Перито Морено, който се намира в Национален парк Лос Гласиарес или водопадите Игуасу.
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg