Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците.

Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от него. Той просто иска да ви отвори вратата, за да можете да седнете като крал. Естествено, не е безплатно. За такава услуга се предвижда дребна сума в песо. Не е задължително да плащате. Но много аржентинци все още дават бакшиш. При излизане от таксито отварячът на врата е на своя пост. Не, не мислете, че същият човек е търчал след колата и ви чака на мястото на пристигане. Просто представителите на тази професия са навсякъде.


В бани, в тоалетни, не само у дома, ами и на обществени места вратите не се затварят. В смисъл, че нямат райбер или ключ. Тоест винаги има възможност някой несъзнателно да връхлети, докато си вършите работата. Е, в кафенетата и ресторантите вратите на тоалетните обикновено са заключват. Но трябва да вземете ключ от сервитьора и после да го върнете го обратно.

Друга особеност на аржентинците е, че не свалят обувките си щом се приберат в дома си. Често пъти настилката в апартаментите е от плочки или камък. Следователно почистването им не е никак трудно. Но аржентинците също така не се преобличат, когато се връщат от работа или от разходка. Със официалните дрехи могат да се излегнат на дивана пред телевизора.

Те смятат за съвсем нормално да вечерят в 22 часа или дори в полунощ. Абсолютно всеки ден, не само през уикенда.

И никой не се тревожи, че късната вечеря трупа излишни килограми. Навикът повелява около 17.00 часа да пият чай мате със сладки. И чак в 22.00 стомахът им е готов да поеме истинска храна.


У нас съседите веднага ще възмутят, ако след 22-23 часа чуят силни звуци. В Аржентина никой не обръща внимание на това. Местните жители вярват, че ако човек иска да заспи, той така или иначе ще го направи и силният шум няма да му попречи.

Съседите без притеснения могат да надуят музиката в 2 и 3 сутринта. И на никого не би хрумнало да се оплаче.

Точността не е отличителна черта за аржентинците. Ако са насрочили среща за 11.00, не само може да закъснеят, но и да не се появят изобщо. В най-добрия случай 5 минути преди срещата ще обявят, че се отлага. Но обикновено дори не си правят труда.

Разхождачът на кучета в Аржентина е специална професия. Едно лице извежда любимците на различни собственици едновременно. Веднъж или няколко пъти на ден. Често сътрудничеството между разхождащия и стопаните на животинките продължава с години, гради се доверие и той получава ключове от дома, за да ги взима.


Всеки аржентинец поне веднъж в живота си е посещавал психолог. А някои ходят с години, още от училищната скамейка. Като нация са много емоционални, всяка дреболия може да ги извади от равновесие. Дори ако любимият му футболен отбор загуби, аржентинецът си уговаря среща с психолог.

Гаучосите се водят подрастващи до 35-ата си година. До тази възраст те се смятат почти за тийнейджъри. Продължават да живеят за сметка на родителите си и да търсят себе си. По същата причина браковете се сключват късно като преди това двойката се среща няколко години, за да е сигурна в чувствата си. Но и местните пенсионери живеят пълноценно. След оттеглянето си мнозина започват да учат чужди езици, да танцуват или да пеят.

Друга особеност е, че аржентинците пътуват доста, но предимно в собствената си държава. Най-много да посетят съседни държави като Уругвай, Чили и Парагвай. Но пък в родината им наистина има от какво да се възхищават. Например ледникът Перито Морено, който се намира в Национален парк Лос Гласиарес или водопадите Игуасу.

Снимки - Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31