Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изискан солен коктейл в компанията на черни шекерчета

| обновено на 31.08.14 в 19:18 БНР Новини
Програма на Фестивала на солта

Такива неща се случват само по време на Фестивала на солта. Той е в края на август, когато започва поредният нов солодобивен сезон. Цветовете? Макар да сте край морето, изключете нюансите на морскосиньото, тях ги има по цялото крайбрежие. Заложете на уникалната феерия от оранжево и графитено черно-бяло. Защото сте при удивителното Атанасовско езеро. Оранжевото идва от залезите, както и от миниатюрните съобщества на странни микроорганизми в езерните води. Бяло е от сол, мно-о-о-го сол! Черни и весели се размотават гостите на фестивала. Няма друг подобен купон с дрескод: „Носете си старите бански!”. Може да се мажете на воля с лечебна кал и луга. Колко безплатни, здравословни СПА удоволствия ви предлагат в днешно време?!
Тук има всичко за солта: СПА терапия, знания за кристалите на солната решетка, забавни биоигри за малките, изложба на красиви и полезни изделия от сол, предложение да станете солничари, макар и само за ден. Естествено има почерпка: изискани солени коктейли, за които дори не сте помисляли, че може да са толкова шик. На този ден не минава без хай-класата в соларното изкуство: изключително фината сол, известна в световната гурмекулинария като „цветето на солта”. Тя се слага винаги в края на готвенето, подобно черешка върху тортата. Като споменаваме сладостите, перфектните шоколатиери знаят, че за да се направи истински, качествен шоколад, в него непременно трябва да се сложи щипка сол.
Най-хубавото на празника е отношението към езерото и цялата му
палитра от природни богатства. Пускането на хвърчила над водите напомня, че сте в омагьосаното царство на Солта и Птиците. Есенната миграция на ятата в небето е невероятна гледка.
Оставете си време и за вълшебствата, скрити в лагуната. На научен език те обикновено се произнасят на латински. Може би да ви заблудят, че е нещо скучно, но не им се давайте! Ще ви изреждат, например, че тук се срещат 35 вида хигрофити, 44 вида хигромезофити, 17 вида халофити, 18 – псамофити… Разбрахте ли нещо? Сега си представете живата, цветна и гъмжаща от организми, водорасли и странни тревички лагуна. Още преди столетия хората красноречиво са ги нарекли „огниче”, „морска русалка”, „къдрав ръждавец”, „гмелинова гърлица”… Има даже „островърха урока”. И дори „черно шекерче”. Убедихте ли се, че не говорим само за веселите участници във Фестивала, измазани качествено с езерна кал и солена луга? Има съвсем истински черни шекерчета (Nonea atra), рядък балкански ендемит. Те ще ви правят деликатна компания в най-забавния Празник на солта и живота. За останалото разказва Радостина Ценова от Българската фондация за биоразнообразие.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05