Ханс Кристиан Андерсен… Наричат го Велик магьосник, Приказник. И житейският му път, и творческият му свят са изпълнени с много поезия и красота. За каквото и да пише, той търси смисъла на съществуването ни и вечните ценности, които крепят човешкия дух.
„Торният бръмбар” не е най-типичната андерсенова приказка. В нея като че ли има най-малко поетичност и най-много сарказъм. Андерсен сякаш се е ядосал на човешкия род, доколкото на автор като него въобще му е възможно да изгрубее, и е разказал чрез пътешествията на торния бръмбар, какви сме и ние хората, когато се чувстваме пренебрегнати и обидени. Когато ламтим за високи почести и за златни подкови. Когато малкото езерце до конюшнята, в която живеем, ни се струва океан. Когато живеем извън реалността и искаме всичко, което не ни се полага, но и сме доволни от торта, в която сме родили и отказваме да я заменим с нещо по-добро. Защото нямаме нито очи, нито смелост да променяме себе си и света в името на по-възвишени идеали.
„Торният бръмбар” е социална, личностна и многопластова приказка. Наречена е приказка, но дали наистина е написана за деца? Може да се нарече социална сатира. Може да се нарече приказка за възрастни. Може да се нарече огледало, в което да се огледаме.
Както и да бъде наречена, Радиотеатърът ви предоставя възможността да я чуете в ранното съботно утро на 13 септември.
Превод: Светослав Минков
Драматизация: Илия Атанасов
С участието на: Никола Анастасов, Тодор Димитров, Румен Костадинов, Красимир Обретенов, Слава Рачева и други
Режисьор: Илия Атанасов.
събота, 13 септември от 7.15 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg