Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Практическата математика решава от броя на тапетите нужни за една стая до алгоритмично програмиране за тежката индустрия

В София върви форум, на който се срещат представители на бизнеса и учени от няколко поколения - от студенти и магистрати, до ръководителите на Института по информационни и комуникационни технологии при БАН, Института по математика и информатика при БАН и Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски”.
До 27-и септември, събота, в София ще продължи 104-ата Европейска група за изследвания с индустрията. Целта на форума е да се създават и засилват връзките между Академията и бизнеса, като се демонстрират способности за работа върху конкретни задачи поставени от бизнеса. А тези задачи са съвсем конкретни и практически. Представители на магазин за тапети, например, е поставил задача по математически път да бъде решен проблемът, колко броя ролки трябва да си закупи потребителят, за не му останат излишни или да не му достигнат. Български производител на козметика пък се интересува как да намали отрицателните PH в крема за лице, за да не вреди на кожата. Същият въпрос, за чистотата на бензина и как със софтуеър може да се правят проверки, пита собственик на бензиностанции. Има интерес по математически и компютърен път да се пресметне и чистотата на рудата. И още куп интересни практически задачи, важни за самите нас, които учените могат да решат.
И за които можете да чуете от разговора с проф. Светозар Маргинов, директор на Института по информационни и комуникационни технологии при БАН и проф. Стефка Димова от Факултета по математика и информатика на СУ.

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44