Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бежанците - вечната балканска карма

Весела Ляхова и романа й „Бежанци"

Балканите, а следователно и България, както гласи клишето, е земя на кръстопът и през нея преминават всякакви потоци хора - от изток на запад - днес, от запад на изток - в миналото, а в самата бурна история на полуострова - и в неговите предели. Един роман за бежанци със същото заглавие - „Бежанци” на Весела Ляхова, разказва за тази вечна балканска орис никой тук да не се чувства на мястото си.
Историята, която описва романът, е за българите от Беломорска Тракия, които - принудени от сляпата история, но и от слепите балкански правителства, оскотели от национализъм и реваншизъм, с които тези самозабравили се властници преследват мирното балканско население, след мъки и унижения изоставят роден дом, за да се преселят в България. Това е епичен разказ за мирен труд и хайдушки обири, за родолюбив подвиг и престъпни предателства, за заблуди и користи. Всичко това се проследява в обрулените съдби на тези наши сънародници, в техните илюзии и горчивата реалност, с която се сблъскват. Горчива не само там, в Беломорска Тракия, но и тук, в уж майчинската родина България.
Разговаряме защо бежанското, вечното преселение, насилствената миграция са такъв тежък кръст, който всички балкански народи носят: българи са прогонени от Румъния, Гърция, Турция и Сърбия, гърци са прогонени от Турция, турци са прогонени от България и Гърция…Народите сякаш плащат дан за късогледата и безчовечна политика на своите правителства. Както казва бащата на Благой Шклифов, Стефан, един също прогонен българин, но от Егейска Македония: „Що да зборваме за българската политика, дай я на дяволо!”
Та именно за това дойде реч в този брой на предаването „Премълчаната история”, в което участват Весела Ляхова, автор на романа „Бежанци” и доц. д-р Димитър Йончев, историк във Военна академия „Г.С.Раковски” - за дяволите, които са налазили Балканите и те не могат да си поемат дъх от тях.

8 октомври




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32