Регулираните цени за бита в момента дават сигурност на потребителите и възможност да планират разходите си. След либерализацията на енергийния пазар обаче, когато всеки от нас ще може да избира доставчика си, нещата с цените на тока ще стоят другояче, обясни Светла Тодорова:
Има примери в Европа, където цените са били напълно освободени, тоест няма регулирани цени за крайните потребители и след време се въвеждат временни мерки за регулиране. Това е Белгия например, където е установено, че флуктуациите на пазара са такива, че поставят в много рисково положение битовите потребители.
Председателят на регулатора не се ангажира с прогноза с колко би поскъпнал токът след отварянето на пазара:
Само пазарът може да покаже каква е цената действително на електрическата енергия. Моето експертно мнение е, че цената е подценена в момента.
За да не бъдат натоварени с големи сметкибитовите потребители, от регулатора предлагат да бъде въведена такса върху всички производители на ток, средствата, от която да отиват за социално подпомагане. Колко пари се очаква да бъдат събрани от новата такса.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg