Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успоредни светове

БНР Новини
Изложбата „Николай Ников. 1924-1989. Един парижанин в София” може да се види до края на ноември в Националната художествена галерия.
Снимка: БГНЕС

Две изложби белязаха месец октомври. Едната е „Отвъд” на художничката Ада Митрани, която живее в Съединените щати и Николай Ников – Ничето с ретроспективна изложба „Един парижанин в София”. Макар да беше сред най-интересните и талантливи български художници през 80-те години, Ада Митрани рязко промени посоката – и в работата си, и мястото. В Щатите тя завършва право и работи като юрист, при това успешно, без да се занимава с рисуване. В края на миналата година започва отново. Затова експозицията й в София предизвика голям интерес не само сред онези, които помнят изложбите й преди да замине. Ада Митрани показа съвсем нови работи, които се различаваха от ретроспективната част, но таланта, прецизността, аналитичния и ироничен поглед са останали непокътнати. Другата важна изложба през месеца е на Николай Ников – Ничето. Ретроспективата показва парижкия дух не само в градските му пейзажи, а в цялостната гледна точка към света на този талантлив художник, живял в социалистическа София като истински парижанин с бохемски дух и висока разностранна култура, намерил в това свой начин на съпротива. Изложбата на Ада Митрани приключи в края на октомври, но на Николай Ников – Ничето може да се види до края на ноември. Къде се пресичат тези две изложби, кое е общото и различното между тях – повече в коментара на Мария Ландова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35

"Многострадалната Геновева" оживява на сцената на Старозагорския театър

Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..

обновено на 23.07.25 в 10:52

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15