Петър Увалиев - главно действащо лице в документалната поредица „Радиото” - твърди, че радиото е най-големият цивилизационен елемент. Също – и че чрез радиото светът става като махала за човека.
Радиото наистина може да цивилизова. Мощта му е огромна и като всяка сила, то е добро, ако се използва добре и за добро.
Имало е време, когато не е имало радио. Имало е време, когато радиото е било почти всичко за хората. Имало е време, когато се е считало за недостижим лукс. Имало е време, когато се е слушало нелегално. Има време, и то е сега, когато радиото е част от огромна информационна система.
Документалната поредица „Радиото” е създадена преди почти четири години и сега Радиотеатърът я предлага отново на вашето внимание.
Освен стойността й на исторически преглед, на архив (записани са над 140 различни гласа на хора, свързани с Българското национално радио), на емоционални разтърсвания от човешки съдби, отдали живота си на радиото, на философска стойност, тъй като се опитва да обхване в цялост феномена на радиото, в сегашното излъчване на „Радиото” има и празничен момент, който разбира се, е свързан с 80-годишнината на Българското национално радио.
Документалната поредица „Радиото” проследява радиото от създаването му до днес и се състои от 17 епизода, които ще излъчваме всяка събота от 6 декември нататък, от 15.30 часа.
Авторите - Даниела Манолова, Теодор Иванов, Николета Атанасова, Любомира Константинова, Светлана Димитрова - не са поставили точка.
Поредицата е отворена. Могат да бъдат създадени още епизоди, защото темата е необятна.
Тази събота ви предлагаме „Феноменът” - първа част от документалния сериал „Радиото”.
6 декември от 15.30 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg