Тези, които сега обичат театъра, са го обичали и през 1964 година. И ако тогава са били родени, а и вече са били на възраст, в която се ходи на театър, непременно са гледали „Михал Мишкоед” в Сатиричния театър.
Постановката е на Методи Андонов.
Участват артистите: Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Невена Коканова, Стоянка Мутафова, Иван Андонов, Хиндо Касимов, Жени Филипова, Божидар Лечев, Лили Апостолова, Сашка Игнатова, Вели Чаушев и Димитър Георгиев.
Тези, които са имали късмета да присъстват на това представление, и до днес говорят за него.
За щастие Златният фонд на Българското национално радио е съхранил записа на постановката.
Авторът Сава Доброплодни е възрожденски просветител. Започва своето образование в училището на родителите си – и двамата учители, те основават килийно училище в дома си. Сава Доброплодни се счита за баща на българския театър. Най-известната му пиеса е „Михал Мишкоед” – комедия в четири действия. Тя е и първата българска пиеса. Излиза от печат през 1853 година. За първи път е изиграна в Шумен. Сава Доброплодни отбелязва, че пиесата е подражание на сръбска пиеса, а литературните изследователи смятат, че е вариант на гръцка пиеса. Това е нормално, тъй като началото на родната ни драматургия се състои от преводи на гръцки, немски и френски автори. Така или иначе „Михал Мишкоед” е произведение, което и до днес предизвиква смях, защото разказва за общочовешки недостатъци и недоразумения. Например да си богат и глупав, а околните да се възползват максимално и от богатството, и от глупостта ти. Такъв е Михал Мишкоед. Такива са и героите около него. А смехът ни и досега вероятно избухва от сърце именно защото разпознаваме наоколо все същите характери, обстоятелства и събития…
неделя, 28 декември, от 16 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg