Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да защитим сигурността на колетните си пратки

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Многобройните жалби след коледните и новогодишни празници показват, че не знаем как да постъпим, за да сме сигурни, че колетната ни пратка ще пристигне в срок и невредима по предназначение. „Български пощи” са предпочитан спедитор, заради по-ниската цена пред частните международни фирми, но и там не липсват случаи на изчезнали или недоставени навреме колети.
Оказва се, че клиентът трябва да е добре подготвен с информация, особено ако изпраща в чужбина ценна вещ или вещ на по-висока стойност. За разлика от препоръчаните колети, при вещите с обявена стойност трябва да се приложи конкретен документ, доказващ цената или стойността на пратката.
Понякога служителите на „Български пощи” внимателно обясняват разликите, но в случай на натрупване на хора, както е в предпразнични дни, може да се окаже, че сте пропуснали важна подробност.
Затова чуйте разговора с ръководителя на Колетна служба при Централна поща в София Антоанета Стойчева.
Преди това обаче чуйте главния изпълнителен директор на „Български пощи” Деян Дънешки, от когото ще научите още една важна информация. Къде можем да си подадем, само срещу 1,20 лв., данъчната декларация и веднага да получим на ръка входящ номер от НОИ.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45