Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ина Кънчева и Людмил Ангелов съживяват творби на Полин Виардо

БНР Новини
Ина Кънчева
Снимка: БГНЕС



„Вълшебницата на нациите: Полин Виардо, сопрано, муза и любовница” е заглавието на книга издадена през 2003 г. за една от големите оперни певици на IX в. Публиката в Лондон, Париж, Берлин, Санкт Петербург, Берлин, Лайпциг, Залцбург аплодират вдъхновените й изпълнения. Майербер, Берлиоз, Шуман, Брамс, Сен-Санс й посвещават свои творби. Дикенз, Хайне, Чайковски, Шопен, Санд, Клара Вик, Алфред дьо Мюсе, Достоевски се възхищават от изкуството й. Връзката й с Иван Тургенев е една от най-коментираните и във Франция, и в Русия. Някои твърдят, че едно от децата на Полин е и на Тургенев. Почти 90-годишният й живот е изпълнен със срещи и познанства, почитатели и обожатели. Дори и след края на блестящата си кариера тя остава обичана и уважавана от целия културен елит на Европа. За баща й тенорът Мануел Гарсия Росини пише операта „Севилският бръснар”, а сестра й е легендарната Мария Малибран.
Запленени от историята на Полин Виардо певицата Ина Кънчева и пианистът Людмил Ангелов записват нейни творби, останали извън полезрението на широкия кръг от оперни ценители.

петък, 13 февруари от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00