В навечерието на годишнината от обесването на Левски, „иконата на българската свобода” ,както го нарече президентът Плевнелиев, обществото ни беше разединено. За първото разединение си знаехме от опит - партия „Атака” и нейния лидер Волен Сидеров нямаше как да се смеси с всичките официални и не дотам официални българи пред паметника на Апостола и така да загуби от харизматичния си облик. Партията и нейния лидер изчакаха множеството да се разотиде и тогава, в падащата нощ, се отправиха към паметника - сериозни, плашещи, величави, истински… Но това, както вече казах,си го знаем и не ни прави кой знае какво впечатление.
Думата ми е за едно друго разединение, провокирано от филма на Максим Генчев „Дякон Левски”, чиято премиера, като на първи пълнометражен филм за Апостола, се състоя в зала 1 на НДК дни преди 19 февруари. Ето тука се изпокарахме. Най- нервен от всички се оказа режисьорът, той същият и сценарист на филма, който с раздразнен тон ни съобщи, че изобщо не му пука за тези, които плюят филма, и щом неговата представа за Левски е обект на дискусия значи, че той е вървял в правилна посока.
Правилна, правилна, ама ние, които иначе можем да сме всякакви наплеватели и нихилисти, не искаме да ни се нарушава представата, единствено, за Васил Левски, била тя и митологизирана.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg