Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народе????

БНР Новини
Максим Генчев (крайният вдясно), режисьорът на филма „Дякон Левски”, посреща гостите на премиерната прожекция в зала 1 на НДК
Снимка: Булфото

В навечерието на годишнината от обесването на Левски, „иконата на българската свобода” ,както го нарече президентът Плевнелиев, обществото ни беше разединено. За първото разединение си знаехме от опит - партия „Атака” и нейния лидер Волен Сидеров нямаше как да се смеси с всичките официални и не дотам официални българи пред паметника на Апостола и така да загуби от харизматичния си облик. Партията и нейния лидер изчакаха множеството да се разотиде и тогава, в падащата нощ, се отправиха към паметника - сериозни, плашещи, величави, истински… Но това, както вече казах,си го знаем и не ни прави кой знае какво впечатление.
Думата ми е за едно друго разединение, провокирано от филма на Максим Генчев „Дякон Левски”, чиято премиера, като на първи пълнометражен филм за Апостола, се състоя в зала 1 на НДК дни преди 19 февруари. Ето тука се изпокарахме. Най- нервен от всички се оказа режисьорът, той същият и сценарист на филма, който с раздразнен тон ни съобщи, че изобщо не му пука за тези, които плюят филма, и щом неговата представа за Левски е обект на дискусия значи, че той е вървял в правилна посока.
Правилна, правилна, ама ние, които иначе можем да сме всякакви наплеватели и нихилисти, не искаме да ни се нарушава представата, единствено, за Васил Левски, била тя и митологизирана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10