Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемането в Православието – причини, следствия, случки

| обновено на 04.03.15 в 16:46
Княз Борис І
За българина неговата православна вяра като че ли се разбира от само себе си, но всъщност е била сложна дипломатическа акция да се присъедини тогавашна езическа България именно към Патриаршията в Константинопол. Известни са писма на патриарх Фотий до княз Борис, на папа Николай пак до него – от тези писма разбираме много и за живота на древните българи, и за различията в църковните практики по онова време, в които искрено личи усилието средновековната ни държава да бъде приобщена към една от двете съперничещи си катедри. Добре познати са и сложните външнополитически ходове на княза-равноапостол, за да извоюва автокефалност, сиреч независимост за Българската православна църква. Това се случва не при него, а при сина му цар Симеон, но почвата е подготвена именно от княз Борис. Точно на 4 март 870 година на вселенски събор в Константинопол българите окончателно се определят като православни с добре изиграна предварително подготвена сценка. Но имало ли е друг път пред България, можела ли е тя да стане привърженик на католическото християнство? Мнозина днес съжаляват за избора на Борис, но за времето си той е бил съвсем резонен, твърдят учените, тъй като Византия е била най-силната, просперираща и икономически развита държава тогава. Така или иначе, България е православна благодарение и на този избор, а за последствията от него, за причините точно той да бъде направен, както и за интересните случки около съставянето ще говорим с трима професори от Софийския университет „Св. Кирил Охридски“: проф. Христо Матанов от Историческия факултет и проф. Калин Янакиев от Философския факултет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27