Роден е на 6 март. Притежава великолепно чувство за хумор. Говори забавно, разказите му будят усмивка, а спомените, които пази, могат да запълнят стотици страници. За жалост рядко е пял в България. Защо - ще научите от него. Срещнахме се нарочно, за да донесе от своите записи, осъществени на различни сцени и с различни диригенти и партньори. Поканих го в студиото и неусетно премина един час.
Нашият гост в „Български изпълнители“ ще бъде тенорът Михаил Светлев. В предаването ще чуете само част от неговите спомени, както и няколко записа. Впрочем две от оперите са знакови за кариерата на Михаил Светлев – „Трубадур“ и „Аида“ на Верди - две от гостуванията му на софийска сцена. Дискографията му включва още няколко документални регистрации - „Селска чест“ на Маскани с Виенската държавна опера, „Борис Годунов“ на Мусоргски с Миланската скала, „Симон Боканегра“ на Верди с Нидерландската опера. Участва в интеграла на SONY на операта „Борис Годунов“. „Балкантон“ издава негова дългосвиреща плоча с опери арии, а „Гега Ню“ диск с известни канцонети.
Иначе името на Михаил Светлев може да бъде открито сред имената на видни българи, завършили Софийската духовна семинария. През 1958 г. печели сребърен медал на конкурса Верчели в Италия. Работи в Музикалния театър в София. Получава договор за солист в Пасау, Германия, и след много перипетии успява да замине. След това пее в Мюнхен, Бремен, Дюселдорф и къде ли още не.
Благодарение на чудесния си глас е включен в екипите, поставящи „Борис Годунов“ първо в Милано, после в Лондон, Париж, Вашингтон. „Пишеха, че съм най-добрият Димитрий“ – казва Светлев.
Живее дълги години в Съединените щати, но сега вече е в Германия. Щастлив е със семейството и трите си деца.
Автобиографичният разказ ще ви забавлява, ще ви върне към едни славни времена, ще чуете за срещи с едни от най-известните певци, режисьори и диригенти от края на 20 в.
„Запазих себе си във тоз световен хаос
С много труд получих щастие, радост и признателен аплауз...
И щастлив ме прави мисълта, че на света част от себе си съм дал“ –
пише Михаил Светлев в малка книга, събрала римуваните му спомени.
Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме..
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
Днес, в 14 ч., в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), ще се проведе учредителното събрание на Асоциацията на българските..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е..
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg