Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на силиконовия мозък

Снимка: cross.bg
Днес проговориха още бити, но отървали се живи в онзи Варненски мол. Много е вероятно свидетелствата им да бъдат заметени. И полицията е знаела. Но това е друг въпрос.
Какъв трябва да е човек, какво трябва да иска от т. нар. живот отпреде му, за да стане охранител на 18 или на 20 години. С обикновено подарена, ако изобщо има средна диплома, с обогатен от евтини, вече и български екшъни разсъдък и издути от евтини анаболи бицепси. Той май никога не е мислел да посади, да построи, да поправи, да обгрижи нещо. Той мечтае да варди, да плаши, да бие дори, за да уважава себе си. Много от тези момчета са искали да станат полицаи… Без коментар. Не говоря за онези българи, станали по принуждение пазачи в края на работната си кариера. Но и това е друг въпрос.
Та, когато на 20 години ти не мислиш да се изграждаш като създаваща личност, като човек, който си изкарва а не прибира хляба, вече си се превърнал в пандурина от мол-а. Мразиш тези, които по неустановено умствено равнище се навират из гипсокартонените кошари там, мразиш родителите си, че не караш поне БМВ, мразиш синчетата на „героите на прехода”, които дрънкат лъскави ключове и благосклонно опипват найлоновите си хубавици. И гледаш да се докараш пред началниците си, които са били като теб, но на ръба на онова, което у нас наричат закон, или дори отвъд него, вече са бизнесмени. За имидж поступваш но някой окаяник. За жалост в онзи  варненски мол окаяникът излезе не издръжлив.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58