Как дойде пролетта в словашката столица Братислава? – С красиви френско-български нюанси и много музика. Целият месец март премина под знака на Франкофония 2015. В проявите се включиха Посолството на Република България, Българският културен институт в Братислава и българската диаспора в страната.
По официални данни, в страната има около 8 000 българи, потомци на някогашни преселници, както и хора, пристигнали в наше време да търсят поминък и щастие, а така също и студенти.
В Братислава за българите се говори, че са трудолюбиви, добри по душа, а когато има празник, умеят да се веселят. Преди десетилетия редовно организирали "Пролетен бал", очакван с нетърпение от цялата културна общност. Ето че тази година хубавата идея се възражда във формулата 3 в 1, с български, словашки и френски нюанси.
Специално за празниците Клубът на българските интелектуалци покани звездната двойка Богдана Карадочева и Стефан Димитров. В мартенската програма на Българския културен институт бе включена прожекция на филма „Париж за Богдана”.
Документалният разказ представя неизвестни факти от живота на обичаната певица сред бохемата на току-що преживелия студентските вълнения Париж. Тогава тя отсяда в къщата на Далида. Запознава се с Франсоаз Саган и Жан Пол Белмондо. Поканена е да пее в зала „Олимпия”, емблематично място за признание и талант на изпълнителите.
Пролетният бал на българите под мото „От любов живеем” отдавна бе очакван с много вълнение не само в Словакия, но и в Австрия.
Предлагаме ви част от предаването „А сега накъде?”, в което се включват Н. Пр. г-жа Маргарита Ганева, посланик на Република България в Словакия, и Мариана Янчева от Клуба на българските интелектуалци в Словакия.
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg