Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Панаирите по българските земи до Освобождението”: Панаирите като социално и културно явление

БНР Новини
През 1841 г. френският учен Ами Буе пише: „В равнината Узунджава става един от най-големите панаири в Тракия. Той е през лятото и понякога там има до 100 000 души. Узунджово е паланка от 2000 души, която се намира на еднакво разстояние от Дунава, Бяло и Черно море“.
Снимка: haskovo.com

В периода от средата на 18-и до средата на 19-и век, освен че са водеща форма на търговия, панаирите са и нещо много повече. В смутните времена на турското робство при липса на сигурни транспортни и съобщителни връзки, при дебнещите по пътищата опасности, панаирите са мястото и поводът няколко пъти в годината да се съберат много хора от различните краища на българските земи. На панаирите освен сделки се уговарят и обществени дела и акции, насочени към духовното и политическото освобождение на страната ни (на Узунджовския панаир например през1860 г. се прави подписка до султана от 734 търговци, представители на 32 български града, за признаване на самостоятелна българска църква). Възрожденските търговци и занаятчии са сред водещите фигури в националноосвободителното и просветното движение. На панаирите продават книги и учебници известните книгоиздатели Христо Г. Данов и Драган Манчов, тук се главяват и учители за селищата от всички български краища. От тук се снабдяват с оръжие поборниците за народна свобода. Заедно с това панаирите винаги са били място за веселие и забавления. Още от средновековните сборове продължава традицията на певците, разказвачите, жонгльорите, гадателите, танцьорките, борците и всички, които могат да покажат своите умения, понякога прекрачващи границата на приличието и морала, но и пречистващи чрез крайността и изключителността на преживяването. Най-сетне панаирите са и мястото, откъдето по българските селища и домове тръгват европейските моди и нрави, често скандализиращи традиционния морал. За тези важни страни на панаирите говорят проф. Иван Русев, доц. Георги Граматиков, гл. ас. Татяна Цанкова, Йорданка Петкова, Николай Ставрев, д-р Християн Атанасов и Ива Машева.




29 април



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45