Два дни след края на данъчната кампания у нас, настъпва и Деня на свободата от правителството. Ако условно приемем, че до 2-ри май работим само за да плащаме данъчните задължения към държавата, то след тази дата вече работим единствено за себе си, но тъй като днешният ден на практика е почивен, можем да приемем, че вече сме свободни от задълженията си към държавната хазна. След като сме изработили повече от месец приходи от ДДС , още 30 дни за осигуровки, 19 за приходите от акцизи, 12 за данъци и още 8 за държавни и общински такси. Нормално ли е да работим половин година за държавния бюджет, обяснява икономиста Петър Ганев:
Работещият българин наистина си отделя половин година за правителството. Това е проблем особено на фона на това, че отсреща не получаваме нищо. Получаваме корупция и игра на власт.
Основната данъчна тежест пада върху работещите българи, които са изрядните платци към държавата, но също както икономистите, така и хората не виждат къде потъват техните пари. Всъщност смятаме, че работим не по-малко от средностатистическия европеец, но разликата е огромна.
Дали има изход от ситуацията у нас, обяснява икономистът Петър Ганев: Трябва да работим в тази посока както да имаме достъп до повече свободни пазари, така и да има повече свобода за инициативи и по-голямата част от ресурса да остава у нас. Това е най-логичният и естествен път към забогатяване.
Според сметките на икономистите, през годината ще изработим средно по 226 млн. лв. дневно. Това означава, че заради бюджетния дефицит от 2,5 млрд. лв. ще се наложи да работим още 11 дни в полза на държавата и дори с всяка следваща година за отработване остава повече.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg