Професор Иван Хлебаров е сред най-ярките имена в българската музикална наука. Ученик на проф. Михаил Друскин, той въведе – или, по-скоро, възстанови в българското музикознание и критика концептуалното мислене, аналитичната оценка на музикалните явления в исторически контекст. В годините на тотално отрицание на всичко, което носеше „буржоазно“ клеймо, това беше равностойно на културен подвиг. Часовете му по история на музиката в Музикалната академия бяха сред най-увлекателното за студентите. Те не само носеха информация; те бяха уроци по мислене, създаваха оценъчни критерии.
Като активен член на Съюза на българските композитори Иван Хлебаров участваше в процеса на създаване на музикална култура – с точни и откровени критерии за художествени стойности. Заедно с мнозина български композитори – Константин Илиев, Лазар Николов, Васил Казанджиев, Иван Спасов и други той отстояваше принципи, които отваряха пред българското музикално творчество нови хоризонти.
След оттеглянето си от активна преподавателска работа, проф. Иван Хлебаров посвети перото си на българската музикална култура, написа безценни книги, в които анализира, обобщава, събира онова, което музикалната ни историография е разпилявала във вече не съвсем кратката история на българския музикален професионализъм.
вторник, 16 юни, от 19.30 часа
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg