Ако беше жив, на 20 юли трябваше да празнува своя 75-ти рожден ден...
В краткия си живот постигна неимоверно много. Започва кариерата си в Русе и Плевен. На 32 година поема Софийската филхармония. Девет години е на пулта на престижния състав; очарова публика и оркестранти с абсолютен слух, невероятна памет, с рядка музикалност, с търсене на нетрадиционното. Плод на тези търсения е и създаденият от него ансамбъл „Полиритмия“. Паметни ще останат изпълненията – с Филхармонията и „Полиритмия“ – на творби от Цезар Франк, Хектор Берлиоз, Игор Стравински, Любомир Пипков, Сергей Прокофиев, Артур Онегер, Алфред Шнитке, Джон Кейдж...
Родината, както се очаква, не го оценява достойно. Артистът с огромна обща култура, с тънко чувство за хумор, Човекът Димитър Манолов, както е обичайно у нас, се сблъсква с книжнината на делника... Приемат го в Колумбия – както той разказва, като нещо средно между Тосканини и Христос. Младежите носят по улиците на Богота тениски с неговия образ. Следва 4-годишно връщане в Родината – в Пловдив, след смъртта на Добрин Петков. И – отново в Колумбия – в 1991 г., вече като главен диригент на Националната филхармония. Това са години на диригентски и личностен триумф: Димитър Манолов е водещата фигура в културния живот на Латинска Америка; в Колумбия го наричат „тореро“.
Генадий Рождественски: Това е най-блестящият ученик, който съм имал. Вашата страна е щастлива, че има талант като Димитър Манолов. Него само смъртта може да го раздели с музиката.
Раздели го рано: Маестрото беше само на 58 години.
вторник, 7 юли, от 19.30 часа
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg