Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един фичър, който можем да определим като регионално-глобален

| обновено на 22.07.15 в 14:18 БНР Новини



И това определение, освен че е перифраза на думите на проф. Ради Радев, известен като първият еколог в България, казани по повод на проблемите в екологията изобщо, екологията на планетата, съдържа в синтезиран вид и постиженията  на новата ни документална програма. Ведра програма, поднесена леко, с поредица чудесни находки, включително уникални репортери на крехка възраст, третираща изключително важна и сериозна тема: как да включим децата в постигането на бъдещето, след като нашият живот няма да е достатъчно дълъг, за да го постигнем ние.
 
Мариана Тодорова, футуролог и депутат: Ние вървим към една възходяща тенденция на глобално затопляне и дори и в близко бъдеще да успеем да ограничим емисиите от въглероден диоксид, инерцията от това затопляне ще продължава, което от своя страна води до много промени…. Около 30% от рибните запаси вече са изчерпани…. 21% от животинския вид и 70 % от растителния свят е застрашен и едва ли ще успеем да проконтролираме тази заплаха…. От 50 години насам половината от колониите пчели са измрели заради замърсяванията, пестицидите и нови организми,които са станали по-устойчиви на третиране. Това има огромно знамение за човечеството, тъй като без наличието на пчели ще изчезнат растителните и посевните култури. Директно това има влияние върху глада…
Такъв е контекстът на фичъра на Десислава Попов, който се съсредоточава върху градините и ги възприема като част от пейзажа на града, местата, където може да се случи всичко, може да се улови животът в изтичащото ежедневие.
Фичърът „Градинка от обелки“ си поставя за цел да разкаже за живота на две градинки в София. Първата био градинка е Еко Градинката в Княжево, инициирана от Ирена Събева и семейството й. Втората био градинка е на децата с увреден слух от училище „Проф. Денчо Денев“ в кв. Борово, София, където отглеждат зеленчуци, плодове, подправки и цветя, а почвата обогатяват с компост.
Димитър Стоянов от Бачково, практикуващ био динамично земеделие и консултант по изграждането на био градинки към училищата и детските градини, е третият герой на този фичър. В своята био градина в Бачково той учи децата от училището как да се грижат за растенията. Неговото присъствие в историята като разказвач същевременно „свързва“ двете био градинки в една конструктивна концепция за запазването на света. Проблем, който не е национален, а регионален и глобален.
Екологът проф. Ради Радев и футурологът Мариана Тодорова създават контекста на нашата история за градинките, децата, манталитета и така нареченото „утре“.

А тук можете да видите и снимките, които авторката Десислава Попов  е направила на мястото на действието



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05