Тази седмица Запазена марка „Радиотеатър“ ви предлага поредицата „Американски романи“. От Стайнбек през Фицджералд и Хемингуей, до Колдуел. Не става дума за хронология, а за силни, ярки произведения. И така:
На 3 август, петнайсет минути след полунощ, слушайте „За мишките и хората“. Позволявам си пристрастието към този великолепен, човечен роман за приятелството и безусловната любов. Както и към радиореализацията му, в която участват гласовете на Апостол Карамитев, Никола Анастасов и Лео Конфорти. Режисьор на постановката е Николина Томанова.
На 4 август по същото време ще излъчим радиоварианта по романа „Великият Гетсби“ от Франсис Скот Фицджералд – писателят, който твърди: „Толкова е лесно да бъдеш обичан; толкова трудно е да обичаш“. Постановката е от 1979 година. Участват артистите: Славка Славова, Николай Бинев, Йорданка Кузманова, Петър Петров, Васил Стойчев, Николай Бисеров и Димитър Иванов. Режисьор – Пенка Захова.
На 5 и 6 август ви предлагаме да слушате първа и втора част на радиодраматизацията по едноименния роман на Ърнест Хемингуей „Да имаш и да нямаш“. В среднощната тишина ще прозвучат гласовете на Наум Шопов, Петър Слабаков, Иван Кондов, Иван Андонов, Виолета Бахчеванова, Лили Райнова, Асен Кисимов, Живко Гарванов, Досьо Досев. Автор на драматизацията и режисьор на постановката е Георги Аврамов.
В петък, 7 август, поредицата „Американски романи“ завършва със „Земя на страдание“ – от Ърскин Колдуел. Автор на драматизацията е Мария Христодорова. Режисьор на постановката – Мария Нанчева. Участват артистите: Николай Бинев, Вълчо Камарашев, Пепа Николова, Антон Горчев, Лора Кремен, Жана Стоянович, Мара Чапанова, Силва Аврамова, Цонка Великова, Александър Тончев, Славелена Майноловска и Димитър Бозаков.
Приятно слушане!
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg