Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кредити и лоша задлъжнялост – как да излезем от омагьосания кръг?

Снимка: БГНЕС

Нови по-ниски лихви по ипотечни кредити, промоционални условия и повишено търсене! Това са заглавията и посланията на платени и неплатени реклами, публикации и анализи, които ни уверяват, че времето е благоприятно да поемем риск с бодър инвестиционен дух и оптимизъм. Но, дали е така – при практиките, законодателството, условията на „новите“ банкови продукти и нормалната финансова логика за развитие на кредитния пазар? И достатъчно ли е това, за да върне доверието? Според Васил Кендов, председател на Асоциацията на потребителите на банкови и финансови услуги не трябва да забравяте някои основни правила – например да внимаваме за таксите, които често изравняват „сметката“ в полза на банката, както и за състоянието на фирмената й култура и политика към клиента. Експертът е убеден, че не след дълго, кредитните институции ще имат отново добри поводи за корекции в размера на вноските ни. Въпросът е, доколко са обичали в близкото минало да ги променят самоволно, а и не само това.
Българският законотворец транспонира европейските директиви у нас, сякаш не чете преамбюлите. Онези текстове, в които са декларирани и заложени смисъла, целите и идеите на самия регламент, така на свой ред, Николай Островски от Асоциация „Финансова коректност“ коментира скромния ефект по отношение реалната защита на потребителите след приемането, точно преди година, на шумно рекламираните промени в Закона за потребителския кредит. В тази връзка, изразява разбираем скепсис, също и по отношение на бъдещия Закон за ипотечния кредит, който трябва да приемем по силата на европейските си задължения. Не вижда позитиви и в текстовете на дълго отлагания у нас Закон за физическия фалит. Опасенията на асоциацията, която представлява са, че в този си вид, вместо да защити, той ще притисне още по-силно в ъгъла хората, изпаднали в неплатежоспособност.
Екипът на „Финансова коректност“ има разписани конкретни предложения, за да се превърне закона в работещ модел и предлага решения за хората в затруднение. Председателят на асоциацията Виолета Манолова, разказва за последната им инициатива – да срещат с нови работодатели майки със задължения, изгубили работното си място и споделя, че има надежда, докато има и хора с големи сърца. Интересът и съдействието от страна както на работодатели, така и на агенции за персонал ги обнадеждава, че проектът им може да се превърне в успешна кампания.
Как да излезем от омагьосания кръг на лошата задлъжнялост? Защо хора в неплатежоспособност остават без работа и какви са решенията за тях? Чуйте в следващия разговор.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35