19-ият Есенен международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" ще бъде открит в Дома на културата "Борис Христов" с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакъла "Сестри Палавееви" по едноименния роман на Алек Попов. Сюжетът е изпълнен с абсурдни и трагикомични ситуации. Две момичета-близначки от заможна фамилия бягат от дома си, за да се присъединят към партизанското движение.
От четирите фестивални премиери втората също е пловдивска – "Няма ток за електрическия стол" от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и с режисьор Лилия Абаджиева.
Тази година в "Сцена на кръстопът" участват 20 постановки на 12 театъра, три от които са чуждестранни.
В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления с награди "Аскеер" и "Икар" като "Къщата на гнева" по Лорка, "Каквато ти ме искаш" на Теди Москов, представление на Народния театър, "Семеен албум" от Малин Кръстев. Народният театър представя и "Петокнижие Исаково" от Анжел Вагенщайн. Актьорът Владо Пенев "влиза" като режисьор на "Дакота".
"Сцената..." е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на младите и на времето днес.
Чуждестранното участие е на три театрални формации - от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон, мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция - театърът на Анталия с пиеса на Молиер.
С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена "Свалячи", която е продължение на постигналата голям успех "Фенове". В съпътстващата програма на фестивала участват студенти от НАТФИЗ и от НБУ с текстове на Камен Донев. Джаз, Стефан Вълдобрев с "Обичайните заподозрени" и кръгла маса за "Новото в българската драматургия на 21 век".
Още преди началото на фестивала за няколко представления билетите свършиха. Фестивалният бюджет е 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на Община Пловдив е 45 хиляди лева.
Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов, тази година е "Театърът. Следите". Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото 19 години "Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg