Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осветляване на тъмните години: легенди, тълкувания и факти около приписката на поп Методи Драгинов

БНР Новини
Юлиана Методиева, Гергана Дончева и Митко Новков в студиото на "Премълчаната история"
Снимка: Емил Николов
В българската история има тъмни периоди, за които автентичните извори са оскъдни, а свидетелства почти липсват. Съвсем нормално, впрочем: имало е времена, когато пред населението е стояло само оцеляването, не е било до записване и изобразяване на трудностите. Един такъв тъмен период са вековете 16 и 17, когато властта над българските земи е била в ръцете на османските турци, а българите са били етнос, подчинен на султана. За тези времена съществува една знаменита приписка, наречена „Потурчването на Чепино“, за неин автор се сочи поп Методи Драгинов, за когото обаче не се знае нищо друго извън нея. Приписката се появява на бял свят през 1870 г. в публикуваното от Стефан Захариев изследване „Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза“, за което, между другото, ласкаво се изказва Константин Иречек, ползвал го в своетите проучавания върху българската история и география.
Така или иначе, приписката на поп Методи се превръща в основа на романа на Антон Дончев „Време разделно“, чиято екранизация от режисьора Людмил Стайков наскоро бе обявена от българската публика за неин най-любим филм. Въпросът обаче е доколко онова, което се разказва във филма и се описва в приписката е достоверно и истинни и тъкмо с този въпрос ще се ангажира предаването „Премълчаната история“ на 23 септември 2015 г. Още Вера Мутафчиева на базата на обстоен и щателен историко-филологически анализ поставя под съмнение автентичността на документа и макар че в едно радиопредаване едва ли ще може да се открие и затвърди като стълб някоя едничка истина, проблемът е важен и съществен: точно върху такива исторически разкази, както и художествени произведения българите предпочитат и продължават да се изявяват единствено и само като жертви, тоест като обекти, а не като субекти на своето историческо движение. За да преодолеят точно това усещане, в студиото на предаването „Премълчаната история“ са Гергана Дончева, гл. асистент в Института по балканистика към БАН, и главният редактор на сайта „Маргиналия“ Юлиана Методиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37