Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имена на българската интелектуална гордост – Петър Увалиев

БНР Новини
Снимка: архив




В европейската културна история на ХХ век има вградени и български имена, без които тя едва ли би била толкова атрактивна и вдъхновяваща, колкото е. Жул Паскин, Жорж Папазов, Боян Райнов, Кристо, Цветан Тодоров, Димитър Гочев, Георги Марков, Дора Валие, Юлия Кръстева – това са само малка част от българите, зазидали интелект, енергия, знания, талант в културната постройка на Запада. Всички те правят така, че можем да се радваме на българските постижения, не непрестанно да недоволстваме и сами да се приравняваме сред културната провинция на Европа. Защото провинцията не е състояния на обективната действителност, провинцията е състояние на духа, следователно колкото по-малко мислим себе си като провинция, толкова по-малко ще сме такава.
СнимкаСред тези имена, които опровергават българското усещане за провинциално културно съществуване, не бива да забравяме и Петър Увалиев, брата на Дора Валие, който в Лондон, където намира пристан след 09.09.1944, се превръща в една от емблематичните фигури на британската културна сцена. Особеното обаче при него е, че той никога не забравя своя български произход и че винаги е бил пристрастен към онова, което се случва в България на културното поле. Затова е истински шанс, че благодарение на новоизлязлата книга „Пет минути с Петър Увалиев. Радиобеседи“ можем да се върнем към този корифей на мисълта, който казва за себе си, че болен от „българолюбие“. Разбира се, връщането е и заради това, че – колкото и нахакано да звучи, все пак Петър Увалиев е наш колега, радиочовек, който именно през и в радиото е намирал адекватната форма, с която да стигне до своите български (и не само) почитатели. Неговите „петминутки“ са излъчвани през 80-те и особено през 90-те и в тях откриваме колко много той се е вълнувал за страната и сънародниците си, колко много е искал да престанат ненужните вражди и оплювания (особено омерзителна за него е думата „отлюспване“), за да тръгне страната ни напред. С уникален език, прекрасен речник, истинско соловотворчество – Петър Увалиев е личност, с която можем само да се гордеем и да почитаме, защото ни дава шанса не единствено да се себемразим, но и да се харесваме – нещо твърде рядко в българското светоусещане. И за утвърдим тази необходимост от повишаване на самочувствието ни, предаването „Премълчаната история“ на 30.09.2015 ще бъде посветено на човека Петър Увалиев. За него в студиото ще говорят доц.д-р Огнян Ковачев, обработил и подготвил за печат „петминутките“ на Петър Увалиев, които изважда от любезно предоставения му архив от г-жа Соня Рув, съпругата на писателя, когото тя нарича „ренесансов човек“, доц.д-р Йордан Ефтимов, когото Петър Увалиев споменава в едно от своите радиоесета и г-жа Таня Петрова, директор на издателство „Агата А“, публикувало първата част на книгата (предсто и втора) „Пет минути с Петър Увалиев. Радиобеседи“.  

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10