Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българска токата” на сцената на Софийската опера и балет

БНР Новини
Снимка: Софийска опера

Родолюбиво начало на сезона в Софийската опера и балет - така може да се определи обновяването на репертоара с цели две български произведения. Преди броени дни беше премиерата на историческата опера „Борислав” от Маестро Георги Атанасов, а днес балетната трупа открива сезона си с танцов спектакъл „Българска токата” по музиката на Васил Казанджиев и Димитър Нинов. „Българска токата” е танцово-пластичен картинен разказ за България, българската душевност и митология. Балетът е от две части. Звучат произведенията на Васил Казанджиев „Картини от България”, „Дивертименто”, „Токата”, а във втората част на спектакъла - „Рапсодична фантазия”, „Въжделение”, „Копнеж” и „Токата” от Димитър Ненов. Сценографията, костюмите, и мултимедията са дело на Цвета Богданова. Но концепцията на спектакъла, в който по оригинален начин са съчетани съвременен танц, музика и мултимедия, както и хореографията са на Мила Искренова. Помним нейни балетни постановки предимно в областта на модерния танцов театър, а също - хореографските й решения за драматургични произведения на театралната сцена като „Любовни булеварди” (режисьор Борис Панкин), „Мъжът си е мъж” (режисьор Крикор Азарян). По-широката публика е гледала на екрана доста хореографски телевизионни постановки, на които Мила Искренова е автор. Била е хореограф на балет „Арабеск”. Сега публиката може да види работата й с балетистите на Софийската опера и балет. Възможно ли е тази постановка на „Българска токата” да се окаже за талантливите млади танцови артисти и първата изява в българско балетно произведение на голямата сцена?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две анимационни програми за празника на детето

Сред десетките възможности да отбележим празника на детето в София можем да изберем и две различни анимационни програми. От 12.30 и от 16.00 часа в Дом на киното и от 14.45 и от 18.00 в Кино Одеон малки и големи могат да гледат "Кино по детски" – селекцията от съвременни анимационни филми, създадени от български артисти и озвучени на български език,..

публикувано на 31.05.25 в 15:42

Фондация "Ято" с първата "Киноработилница за глухи деца и младежи"

В киносалона сте, светлините са загасени, рекламите са минали и сте в очакване филмът да започне. Кое е първото, което привлича сетивата ви? Статистиката тук не говори, но една немалка част от хората навярно биха казали, че е звукът, той най-бързо достига до ума на човек. Какво се случва обаче с тези от нас, за които животът се измерва с непрестанна..

публикувано на 31.05.25 в 10:10
„Ти си главният герой“, ателие по актьорство за всички професии

"Ти си главният герой" – с кауза отвъд пределите на театъра

Познаваме актрисата Ева Данаилова като едно от лицата на Народния театър "Иван Вазов", но преди няколко месеца тя избра да не живее вече в София, а в Русе, и сега е част от трупата на Драматичния театър "Сава Огнянов". Преди броени дни тя създаде в крайдунавския град ателие по актьорство за всички професии. Ателието се нарича "Ти си главният..

публикувано на 30.05.25 в 15:25

Българските неделни училища от южните райони на Германия отпразнуваха заедно 24 май

24 май събра няколко български неделни училища от южните райони на Германия, за да може българската общност да усети значението на този ден – особено когато българският език е ежедневна борба в чужда култура. Училища от областите Бавария и Баден-Вюртемберг създадоха автентична българска атмосфера, с която изучаващите български език в Германия показаха..

публикувано на 30.05.25 в 11:27
Изложба „Високи гласове“ в Топлоцентрала

Кризи между миналото и бъдещето

Текстът към изложбата "Високи гласове", открита в "Топлоцентрала" и в Националния музей "Земята и хората" до 31 май, започва така: "Десетилетията на човешки прогрес, технологичен напредък, научни открития, изобилие и нарастващ комфорт на живот родиха сякаш и безгранично консуматорство, катастрофална експлоатация на ресурси, психологически..

публикувано на 30.05.25 в 11:16