Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Ято" с първата "Киноработилница за глухи деца и младежи"

В киносалона сте, светлините са загасени, рекламите са минали и сте в очакване филмът да започне. Кое е първото, което привлича сетивата ви?

Статистиката тук не говори, но една немалка част от хората навярно биха казали, че е звукът, той най-бързо достига до ума на човек. Какво се случва обаче с тези от нас, за които животът се измерва с непрестанна тишина?

Тишината плаши, защото ни изолира. Какво се случва обаче с тези от нас, които винаги са в изолация, а често дори не са наясно, защото не са били отвъд нея дори за един съзнателен миг?

Близо 120 000 български граждани живеят с увреден слух, а една част от тях проявява интерес към гореспоменатия киносалон. При това го проявяват не толкова като група от зрители, които дори не се замислят какво първо достига до тях, защото разчитат на изображението, вибрациите и субтитрите, когато има такива, а като хора, които искат да правят кино.

Фондация "Ято" създаде първата "Киноработилница за глухи деца и младежи" у нас. С професионалисти в областта на киното участниците, които са на възраст между 13 и 25 години, се учат на режисура, сценарно писане, операторска работа, монтаж, сценография и актьорско майсторство. С жестов език от Борис Бъндев, с много желание и вдъхновение те получават равен шанс да правят това, което ги вълнува.

Преходът от първата идея до последния кадър участниците в киноработилницата преминават с висока креативност. По думите на Мартина Костелянчик, продуцент и режисьор, и Симона Георгиева, оператор и монтажист, които са основателите на фондация "Ято", децата и младежите в проекта възприемат киното най-вече визуално, като много добре разбират киноезика и успяват да предадат идеите си в кадри. Бързо уловят емоциите в различните задания, които им се поставят, и избират специфични теми, които да разкажат.

Началото на "Киноработилницата за глухи деца и младежи" Мартина и Симона поставят с въпроса "Кой ви е любимият филм?", а оттам се заформя истински кинопроцес.

Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Любителско изкуство" 2024. Партньори в начинанието са и организация Stray Sheep, посветена на разпространението на жестовия език в България, и фондация "Силата на глухите деца". Сред преподавателите в киноработилницата са актрисата и театрален педагог Росица Гущерова-Казакова и драматургът Надя Тодорова, позната и от проекта "Младежка медийната работилница" на фондация "Ято".

За това как виждаме и чуваме киното, за търпението и умението да говориш кратко, както и за самия процес на работа в рамките на "Киноработилница за глухи деца и младежи", която продължава и през юни, като крайният резултат от нея – заснетите от участниците филми – ще бъде представен през октомври, Мартина Костелянчик и Симона Георгиева разказват в звуковия файл.

Снимка – фондация "Ято"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10