БПЦ трябва да продължи да управлява храм-паметник " Свети Александър Невски", така както го е управлявал през последните 90 години, но собствеността върху храм-паметника да бъде всенародна.
Обявяването на храм "Свети Александър Невски" за частна държавна собственост стана с решение на служебното правителство от 1 октомври 2014 година, но два дни по-късно беше подписан договор за преотстъпване правото на собственост на катедралата на църквата. На 8 октомври същата година в Министерския съвет (МС) се състоя церемонията по връчване на акта за собственост на патриаршеския храм.Митрополит Гавриил определи жалбата като абсурд и предупреди, че храмът не може да остане без духовно ръководство.
В 8:30 ч. пред сградата на ВАС беше отслужен молебен, с който църквата призовава клир и миряни да вземат молитвено участие за запазването на катедралата като нейна собственост. По този повод камбаните във всички столични храмове започнаха да бият тревожно между 9 и 9:30 ч.
Затова сме тук - за да помолим тези, от които зависи да бъдат честни и добри и да изпълнят това, което Министерски съвет беше решил вече, сподели патриарх Неофит преди делото и добави, че не познава жалбоподателите, но очаква съдът да потвърди решението на правителството.
Имат си своите виждания сигурно и аз не ги познавам, но не трябваше така изненадващо да внесат своите жалби, допълни патриархът и изрази надежда, че съдът ще отсъди в полза на църквата. Една от критиките на дрружество "Будител" е, че не се правят ремонти.
Храмът е голям, храмът е ценен, храмът е достоен и трябват много грижи, за да се поддържа добре.
Върховният административен съд ще вземе решение за допустимостта на жалбата в 30-дневен срок.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Върховният административен съд (ВАС) ще заседава днес по делото за собствеността на патриаршеския храм "Свети Александър Невски", която беше дадена на Българската православна църква през 2014 година, но се оспорва от Културно-историческо дружество..
Споровете между двете визии за използването на църквите и манастирите като паметници на културата и като действащи храмове трябва да престанат. Крайно време е да примирим тези две виждания. Това каза в предаването „Неделя 150“ доц. Костадин..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg