Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хан Персиан – непознатият и загадъчен български владетел

БНР Новини

Хан Персиан. В учебниците по история за него има 4-5 реда – владетел от Крумовата династия, наследник на Маламир и баща на Борис, воювал тук-там с Византия, тук-там със сърбите, присъединил Македония, потвърдил мирния договор с франките… Дори за името му има разминавания – едни го наричат Пресиян (дали пък не си мислят, че то идва от отглаголното съществително „пресищане“?), други го славят като Персиан (вероятно предполагащи, че в него се крият препратки към старата и могъща Персия, водеща името си от митичния герой Персей, убиеца на Медуза?). Така или иначе, хан Персиан е един от най-загадъчните, тънещи в мрака на историята български владетели от времената на предхристиянския период и това го прави великолепна тема за предаването „Премълчаната история“, стараещо се да осветлява, доколкото е възможно, тъкмо такива обрасли с паяжини кътчета от българското минало. Хан Персиан става наша тема и заради романа на Красимира Йончева „Изгревът на буквите. Слово за Персиан, от Бога кан на българите“, който се опитва да хвърли поне малко лъчи върху неясното време на българската държава кажи го непосредствено преди решителната крачка – приемането на християнството. Говорим с авторката за мотивите ѝ да напише този роман, за онова, което успява да открие и извади на повърхността на съвремието в него. В разговора помощ ни оказват и историците доц. Веселина Вачкова, историк, преподавател в Националната художествена академия в катедра „Изкуствознание“, и доц. Цветелин Степанов, преподавател в Историческия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Целта е да достигнем до едно такова познание за древните ни предци, което да ги разтовари от сравнително разпространеното мнение, че те са безбуквени варвари и някакви степни атиладжии, а всъщност са народ с величествена държава и солидна култура и то не само материална, но и духовна.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27