Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българското патриархално семейство”: Вечният мит

Векове след като традиционното семейство от предмодерната епоха е загубило икономическите и социалните си корени, то продължава да живее като идеал и съзнателно изграждан мит. И днес в интернет – вездесъщият източник на информация и обществен посредник в съвременността, патриархалното семейство се описва с носталгия и нескрито съжаление за изгубения ред и ценности, с които се свързва то. Защо търсим в миналото решение на днешните си проблеми е сериозен въпрос. Дали обаче картината, която си съставяме, цитирайки патриарсите на българското народознание, е правдива. Самият термин „задруга“ или „челядна задруга“, според Стефан Бобчев, с който се назовава голямото семейство, съставено от няколко поколения роднини по мъжка линия, живеещи, работещи и потребяващи съвместно, е създаден в началото на 19-и век от сръбския изследовател Вук Караджич. Макар че тези многолюдни фамилии са неголям процент от семействата по това време, моделът е прегърнат от строителите на младата българска държава – учени, юристи и държавници. Според тях той носи зародиша на демокрацията, а когато в процеса на модернизацията българското село е застрашено от обедняване, той е прегърнат като спасителен за него. Моделът на задругата е заложен в селските кооперативи. Разбира се идеята има и противници като Димитър Благоев например, който смята, че той пречи на индивидуалното развитие на личността. Така или иначе с навлизането на модерността структурата и отношенията в традиционното семейство се променят. Това става с различни темпове в различните краища на страната. В районите с бързо икономическо развитие, като подбалканските селища например, преобладават индивидуалните семейства, докато в бедните гурбетчийски краища домакинствата оцеляват като до късно остават обединени. В новите условия броят на децата в семейството намалява, те вече не се обучават от възрастните си роднини, а се насочват към различни професии, браковете се сключват по-късно, професионалната реализация на мъжете е извън семейното стопанство, а жените, освен когато семейството не е бедно и не са принудени да работят навън, основно са домакини. Някъде там, при разпадането на традиционното голямо семейство и отделянето на младите домакинства, се появява нова фигура – тъщата, а отношенията между нея и зетя раждат безброй вицове. Разказват етнолозите от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН доц. Петко Христов, доц. Анелия Касабова и  фолклористът доц. Станой Станоев.

31 декември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06