Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Език за омраза и за любов

БНР Новини

Забелязвате ли как клишето „език на омразата“ се превръща в част от езика на омразата или в част от безсмисленото говорене, подменящо отговорното мислене и смислените действия. Впрочем какво значи „език на омразата“. Според една от най-обсъжданите напоследък политически фигури у нас, изобличаваща и изобличавана в употреба на „езика на омразата“, това е „особен метоним и обозначава говорене, с което се изразява нетолерантност“. Като само споменем, че омразата има много „езици“ и проявления и в действията, и в мисленето ни, в нашето езиково предаване се заемаме да осветлим нейното словесно изражение. Кой казва, че т.нар. „език на омразата“ е присъщ само на политическото говорене, че негови жертви са само етническите, религиозните, сексуалните, социалните и т.н. малцинства? Има ли сфера от живота ни, където да няма злостно говорене. Съсредоточаването на вниманието единствено върху „езика на омразата“ в политическата и журналистическата реч не е ли най-лесният и най-нерезултатният път за овладяване на агресивната враждебност. Как може да се борим с проблем, чиито корени не желаем или не можем да видим. Дали вълшебното хапче против езика на омразата е политическата коректност. Дали пък култът към политическата коректност не води до потъпкването на свободата на словото и затвърждаването на двойния стандарт в говоренето – едното за пред хората и другото – за близкия кръг от приятели, роднини и съмишленици. А междувременно „хейтърството“ да е струната, на която свирят всички – от шоу бизнеса до международните отношения. Можем ли да съществуваме в равновесие, ако не мразим никого и нищо и от устата ни се лее само блага реч, изпъстрена най-много с някоя градивна критика. Не гарантираме, че имаме готови отговори на всички тези въпроси, но сме решени да ги търсим. В това предаване ги задаваме на доц. Мария Нейкова и доц. Надежда Сталянова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и поета и преподавателя в Новия български университет Пламен Дойнов.
• Забравете тази дума!: от коя дума или съчетание можем да се лишим, за да бъде речта ни по-точна, правилна и красива.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06