Само 10% от хората с увреждания се реализират на пазара на труда, като сред тях регистрираните безработни са около 25 000 души. През миналата година по специалните програми едва 3 500 души с увреждания са намерили работа, коментира за "Хоризонт" председателят на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски:
Сегашният процес, който до голяма степен се свежда те да се запишат в бюрата по труда и да чакат да ги наеме някой работодател, ако работи това, е само дотолкова, доколкото има интерес към субсидираната заетост. Докато целта на една политика е да създаваме трайна заетост на хората с увреждания и когато човек започне работа, на практика да стане полезен за себе си, за семейството, за обществото. Всичко това в момента е обърнато с главата надолу единствено и само защото все още не сме намерили подходящите механизми за търсене и реализиране на пазара на труда.
По проект за включване в общността на деца и младежи с аутизъм вече са обучени 25 души.
Според неправителствени организации много малко хора с увреждания у нас успяват да намерят работа. От близо 200 хиляди от тях, които са в работоспособна възраст, работят по-малко от 10 процента. В Европейския съюз между 40 и 50 % от хората с..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg