Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През ситото

БНР Новини

Изложбата е наречена „Сито“ и в нея наистина има 500 сита, част от които с бродирани върху мрежата рисунки. Те са разположени на пода в галерия „Райко Алексиев“. Наоколо по стените рисунките продължават, като на едната стена са тези на Методи Попов, който отбелязва своята 50-годишнина, а на другата – на Моника Попова - общо 100 авторски рисунки, 20 от които бродирани. И понеже няма как да няма керамика при тези двама артисти, насреща са разположени като стълба към небето и керамичните „картини“ на Моника.

Всъщност изложбата „Сито“ е резултат от творческия престой на двамата съпрузи в ателиетата на ГЕДОК - Мюнхен. Доц. д-р Моника Попова преподава специалност „Керамика“ в Нов български университет. В момента нейни студенти също имат изложба в галерия „Арт алея“ -  „Проекция от огън“. Наскоро излезе и нейната книга „Скулптурата в Древен Египет през периода на ХII и XVIII династия“. За това как мисли себе си като художник, преподавател и учен, за страстта си да експериментира, за интереса си към различни области на човешкия опит и познание, Моника Попова пише: Започнах да се занимавам със символика на писмения знак, митологична образност, калиграфия. Вълнуваха ме детската рисунка, литературата, текста като цяло, та дори и бродерията като изразно средство. От началото на кариерата си като художник се занимавам с пластика, живопис, графика, пърформънс, а от седем години и с египтология. През целия този период на обучение и търсене, установих че Древността е най-големият учител на съвременния автор, и че творческата оригиналност, както и Новият образ, зависят до голяма степен от връщането ни към Древността. Колкото по-надълбоко стъпваме в Древността, толкова по-близо заставаме до бога и до съвремието. Съвременният автор има огромна нужда от възстановяване на връзката си с бога. Обръщането на изкуството към Древността е обръщане и на човека към сърцето. Това е път към истината. Именно тази египетска идея за истината ми помогна надявам се, да направя творчеството си още по-емоционално и по-откровено. Египтологията е тази, която може би свързва, но най-вече осмисля и уплътнява връзката ми като автор с божествената природа. Тя ми дава сила да вярвам, че художникът е преди всичко ученик, чийто успех се крие в желанието му да опознава, а не да ограничава!

В разговора за изложбата „Сито“ освен Моника и Методи Попови, участва с погледа на критик и приятел Мария Ландова, може да бъде чут и запис на студентките на Моника Попова Михаела Кръстева, Цветомира Борисова и Алина Папазова.

Изложбата продължава до 10 февруари.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54