Френският продуцент Патрик Сандрен е от онези интелектуалци, които носят очарование и оставят трайни следи след себе си. В България пристига в началото на промените и създава една от първите продуцентски къщи у нас – „Софилм“. Първата му среща със страната ни и родното кино обаче е няколко години преди това в Париж, където случайността го среща с кинорежисьора Петър Попзлатев. Срещата им се оказва решаваща, както се случва не само в киното, но и в живота и полага началото на сътрудничество между българското и френското кино. Патрик Сандрен копродуцира първата българо-френска продукция „Нещо във въздуха“ на Петър Попзлатев от 1992 година. След като се установява в София продължава да работи и копродуцира филми и на други български кинорежисьори, сред които са Елдора Трайкова, Людмил Тодоров, Иван Черкелов, Христо Христов, Стефан Иванов и подпомага много творци да осъществят проектите си.
С българската си компания „Софилм“ в продължение на 25 години успява да привлече и реализира над 40 чуждестранни кинопродукции, които снима у нас с едни от най-големите продуцентски къщи в Европа и Америка. Сред най-известните са номинираният за Оскар за най-добър чуждоезичен филм „Изток-запад“ на Режис Верние с участието на Катрин Деньов, „Версенжеторикс” на Жак Дорфман с Кристоф Ламбер и Клаус-Мария Брандауер, „Хитмен“, където е съпродуцент с Люк Бесон и др.
По време на работа си в България френският продуцент работи активно и за развитието на френско-българските културни отношения и популяризирането на българската култура. През 2005 година създава и продуцира културната платформа „Отворен клас“, срещнала българската публика с над 70 личности и престижни институции от Франция и света. През 1998 и 2006 година организира и две панорами на българското кино в Париж заедно с Министерството на културата и Ирина Бокова, посланик на Българи във Франция по това време.
Патрик Сандрен има впечатляваща творческа биография. Работил е на няколко континента с големи кинорежисьори като Вернер Херцог, Никита Михалков, Ален Танер, Ален Флешер, Фина Торес, Валерия Сармиенто и още много други. Участвал е в многобройни комисии на Френския национален филмов център и е член на фонда ЕКО, който подпомага копродукции с Източна Европа. Повече от 25 от продуцираните от него филми са селектирани в програмата на най-големите световни кинофоруми и взимат престижни награди на фестивалите в Кан („Златна камера“ за филма „Ориан“ на Фина Торес) и Венеция („Златен лъв“ за филма „Урга“ на Никита Михайлков).
Срещаме ви в „Артефир“ с Патрик Сандрен в един откровен разговор за България, киното и промените.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg