Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща-разговор с френския продуцент Патрик Сандрен за България и киното

БНР Новини
Патрик Сандрен получи държавното отличие „Златен век“ с огърлие за приноса му в развитието на френско-българския културен диалог и популяризирането на българската култура по света.
Снимка: БТА

Френският продуцент Патрик Сандрен е от онези интелектуалци, които носят очарование и оставят трайни следи след себе си. В България пристига в началото на промените и създава една от първите продуцентски къщи у нас – „Софилм“. Първата му среща със страната ни и родното кино обаче е няколко години преди това в Париж, където случайността го среща с кинорежисьора Петър Попзлатев. Срещата им се оказва решаваща, както се случва не само в киното, но и в живота и полага началото на сътрудничество между българското и френското кино. Патрик Сандрен копродуцира първата българо-френска продукция „Нещо във въздуха“ на Петър Попзлатев от 1992 година. След като се установява в София продължава да работи и копродуцира филми и на други български кинорежисьори, сред които са Елдора Трайкова, Людмил Тодоров, Иван Черкелов, Христо Христов, Стефан Иванов и подпомага много творци да осъществят проектите си.
С българската си компания „Софилм“ в продължение на 25 години успява да привлече и реализира над 40 чуждестранни кинопродукции, които снима у нас с едни от най-големите продуцентски къщи в Европа и Америка. Сред най-известните са номинираният за Оскар за най-добър чуждоезичен филм „Изток-запад“ на Режис Верние с участието на Катрин Деньов, „Версенжеторикс” на Жак Дорфман с Кристоф Ламбер и Клаус-Мария Брандауер, „Хитмен“, където е съпродуцент с Люк Бесон и др.
По време на работа си в България френският продуцент работи активно и за развитието на френско-българските културни отношения и популяризирането на българската култура. През 2005 година създава и продуцира културната платформа „Отворен клас“, срещнала българската публика с над 70 личности и престижни институции от Франция и света. През 1998 и 2006 година организира и две панорами на българското кино в Париж заедно с Министерството на културата и Ирина Бокова, посланик на Българи във Франция по това време.
Патрик Сандрен има впечатляваща творческа биография. Работил е на няколко континента с големи кинорежисьори като Вернер Херцог, Никита Михалков, Ален Танер, Ален Флешер, Фина Торес, Валерия Сармиенто и още много други. Участвал е в многобройни комисии на Френския национален филмов център и е член на фонда ЕКО, който подпомага копродукции с Източна Европа. Повече от 25 от продуцираните от него филми са селектирани в програмата на най-големите световни кинофоруми и взимат престижни награди на фестивалите в Кан („Златна камера“ за филма „Ориан“ на Фина Торес) и Венеция („Златен лъв“ за филма „Урга“ на Никита Михайлков).
Срещаме ви в „Артефир“ с Патрик Сандрен в един откровен разговор за България, киното и промените.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София филм фест отново на път

Инициативата " София филм фест на път " разширява обхвата си всяка година. През 2025  г. към картата с градове се добавя Кърджали. Идеята е да се показват качествени заглавия извън големите градове. Обиколката в България продължава до ноември. Първото издание на София филм фест в  Кърджали  ще се състои на 6 и на 13 юли в парк "Арпезос –..

публикувано на 01.07.25 в 08:45

Флейтовото изкуство в България до края на XX век

Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..

публикувано на 30.06.25 в 17:56

Пети Международен документален "Родопи филм фест"

За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене"  – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..

публикувано на 30.06.25 в 17:06
Новата премиера на Театър Куманово – „Калигула“ на режисьора Георги Ризески

За Куманово и културната програма на града

Град Куманово е вторият град в Република Северна Македония, след столицата Скопие. За културната програма в града, за Международния фестивал за проза, организиран от Националния център за култура "Трайко Прокопиев", а също и за театралните представления и Международния комедиен фестивал, който се провежда всяка есен в Куманово, разказва Сашо..

публикувано на 30.06.25 в 16:25
Лидия Линдрова

Лидия Линдрова и нейните "Целебни песни"

В "Terra Култура" представяме к нигата "Целебни песни" от Лидия Линдрова – психоложка и психотерапевтка с практика в рехабилитационни клиники в Германия. Линдрова говори за психотерапевтичното и лечебното въздействие на музиката, поезията и изобразителното изкуство при преработка на конфликти, справяне с тъга, депресия и безнадеждност и за..

публикувано на 30.06.25 в 11:46