В голяма част от руските, но и доста български онлайн форуми и социални мрежи са вижда вълна от злорадство и прокоби за разпада на ЕС и "Залезът на Запада" след атентатите в Брюксел на 22 март 2016г., които отнеха над 30 живота и раниха близо 300 души в столицата, където се намират европейските институции.
От ислямистките сайтове в социалните мрежи пък видяхме как ИДИЛ раздават бонбони в чест на, "успешните" за тях, атентати.
Според проф. Борислав Гаврилов от Катедрата по Нова история в Софийския университет:
Тероризмът е може би една от най-съществените части в тази хибридна война.
Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ проф. Борислав Гаврилов, преподавател по нова история в Софийския университет.
Подходът на „Ислямска държава“ с жестокостта на своите видеоматериали и издевателствата над християни, цели всяването на паника.
Несигурност и объркване обаче причинява и целенасочената дезинформация.
Веднага след атентатите в Брюксел руските медии започнаха да въртят информация че двамата самовзривили се терористи са от Бералус. По-късно набедените лица сами са потърсили белгийската полиция за да покажат, че са живи и че не са те. Други неотдавнашни примери на информационната война с дезинформации е тиражираната и от български издания "информация", че "Европа щяла да забрани кръщаването на деца".
Много важно е да се чете зад редовете, да не се вярва сляпо на всичко, което се тиражира онлайн и да се проверява източника.
Публиката, като цяло, трябва да стои информирана, но не бива да се поддава на паника. Паниката е вече спечелена война, дори хибридна, за терористите, за тези, които искат да ни уплашат.
Ученият изтъкна, че европейците не бива да се поддават, защото са част от общо цяло – ЕС, което ще намери начин да излезе от ситуацията. Той припомни, че след атентатите през 2001 г. САЩ са променили законите си, създали са и нова служба за борба с тероризма и, засега, се справят със заплахите.
Гаврилов предупреди читателите да четат по-задълбочено текстовете в различните медии и да анализират посланията, за да не стават жертва на манипулации.
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg