Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Книга за Уна“ ни кара да почувстваме Босна

БНР Новини

Гостуването в София на босненския писател Фарук Шехич за представянето на романа му „Книга за Уна“ съвпадна по неведоми извънчовешки пътища с терористичните атентати в Брюксел и с признаването на Радован Караджич за виновен от Трибунала в Хага. От което разговорът и прочитът на тази писана след войната книга, стана още по-сериозен. Защото какво би породило по-горчиво безсилие от безсмислено отнети човешки животи?
И може ли да се прочете биографията на мира и войната по една река? Сигурно може, след като Фарук Шехич е съумял да ги огледа в река Уна. Въпреки че в „Книга за Уна“ няма война. Има обаче преди и след… Това е напълно достатъчно, за да усети всеки читател, колко недостатъчно далече са всички безумства. Силата на писателя понякога се измерва и с това дали ще съумее да преодолее себе си в автобиографичността на преживяното, за да направи избор кое от спомените да превърне в думи, а кое в мълчание. Затова „Книга за Уна“ въздейства без да наранява.
И така, за да разберете какво споделя с нас писателят Фарук Шехич, ще трябва да направите едно незначително усилие – спомнете си какво правихте през недалечните 1992, 1993,1994, 1995 година… И отворете тази книга!
А самият Фарук Шехич до 1992-ра все още не е писател, а студент по ветеринарна медицина в Загреб и философия в Сараево. Обаче войните променят биографиите, така че 22-годишният студент се превръща доброволно в лейтенант от Армията на Босна и Херцеговина.
След войната Фарук Шехич учи литература и през 1998 година неговите стихове и проза вече се публикуват. „Книга за Уна“ е дебютният му роман, който през 2011 година получава най-престижната награда за художествена литература в бивша Югославия – „Меша Селимович“  за най-добър роман, издаден в Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора и Хърватия. През 2013 „Книга за Уна“ получава и Наградата на ЕС за литература. „Книга за Уна“ е преведена на български език от Русанка Ляпова. На нея дължим превода и на познатите още от 2012 година други текстове – поезия и проза на Шехич, като книгата му с избрани творби „Хит депо/Под натиск/Транссараево/Апокалипсис от Recycle bin-a“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12