Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нека чуем цветовете

„Мелодия извън петолинието 10“ от Петър Беляшки
Снимка: artgalleryeurope.eu

В края на миналата седмица в столичната галерия "Европа" се откри изложбата на пловдивския живописец Петър Беляшки. Цикълът от 21 платна, наречен „Мелодии извън петолинието”, е вдъхновен от музиката на композитора Стенли Станчев, който за жалост вече не е между нас.
И със цветове се получава музиката, не само с ноти – казва Беляшки, рисувайки на фона на джазовата музика на Стенли Станчев. Музика, която и ние днес ще чуем в предаването ни. Музика, която може да бъде видяна и в живописни маски, в една творческа синестезия, която размества сетивата ни и ни дава възможност да видим музиката и да чуем багрите.
Погрижих се да събера и в разговор човешкото впечатление и артистично преживяване на художника Петър Беляшки, но нека първо чуем изкуствоведа Ралица Базайтова, която коментира не само живописните платна на автора, но и въобще тази асоциативност на осезанията, и този стар като света стремеж на хората да интерпретират звуците в цвят.
Разговаряме и за вторичността на произведението, за това дали музиката е илюстрация или пък изображението доминира, за недетайлния детайл от музикални и нотни елементи, който със своята схематичност, но и ярки цветове контрастира, а и хармонира по особен начин върху пастелните основи в картините на Беляшки. Блеляшки е керамик, който живее с живопистта и с музиката, разбира се. Изложбата е тематична, тя е един букет, в който сетивата се сливат в една обща асоциация на различни осезания, букет който ние можем вероятно и да помиришем, а и да чуем, и разбира се да видим.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45

Памет за Кирил Маричков

Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..

публикувано на 04.07.25 в 14:59

Бай Ганьо в музея

Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..

публикувано на 04.07.25 в 12:15
София Христова

Pole Dance – спорт и изкуство в едно

Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл: 

публикувано на 04.07.25 в 10:01